Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Akciğer Sönmesi

Akciğer Sönmesi

Akciğer sönmesi

Akciğer Sönmesi Nedir

Teknoloji ilerledikçe çeşitli hastalıklara tıpta çare bulunuyor. Bazı hastalıklar riskli olabiliyor. Bunların başında kanser geliyor. Özellikle akciğer hastalıkları da yaşanabilecek ağır hastalıkların başındadır. Sizlere bu yazımızda akciğer sönmesi ile ilgili bilmediğiniz bilgileri sunmak istiyoruz.

 

Tıpta adı pnömotoraks olarak geçmektedir. Hastalığın kökeni kendisi değil, farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Akciğerler hava almamızı sağlayan önemli organlardır. Dış tarafta bulunan zarlar sayesinde hava akışı sağlanır. Zarda meydana gelen bir sorun ilerleyen zamanlarda büyük sorunlara sebep olmaktadır. Örnek olarak delinme meydana geldiğinde hava akışında bozukluk meydana gelir ve hava akışı farklı yönlere da sıçrar. Hava göğüs altında birikir ve bu da basınç yapar. Nefes alıp vermede zorluk meydana gelir; bu da akciğer sönmesine neden olur.

akciger-sonmesi-nedir

Akciğer sönmesi belirtisi

Hastalık zamanla çoğalır. Belirtileri arasında nefes darlığı ve göğüs ağrısıdır. Sönme fark edilmeli ve tedavi edilmelidir. Aksi taktirde tansiyonda düşme ve vücut morarmaları görülür. Kalp atışında artış olur.

Akciğer sönmesi tedavisi

Akciğer filmi çekilir. Göğüs için de tomografi istenir. Tedavi ile birlikte içeride kalan havayı almak amaçlanır. Hava alımı şırınga, oksijen solutma ya da kateter yöntemleri ile sağlanır. Zarı onarmak için ilaç verilir. Duruma göre endoskopi de uygulanabilir.

Hastalığın tedavisi şarttır. Tedavi ile hastalığa sebep veren semptomlar tespit edilir. Aksi taktirde hastalık nüksedebilir.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top