Buradasın
Ana Sayfa > El ve Ayak Bakımı > Ayak Bakımı

Ayak Bakımı

Ayak Bakımı

Yazın gelmesi ile birlikte ayaklar hava almayı büyük ölçüde engelleyen kalın çorap ve ayakkabılardan kurtuluyorlar. Ancak bakım için gerekli işlemler yapılmadan giyilen sandalet ve terlikler çok çirkin görünebiliyorlar. Bu nedenle yaz yaklaşırken ayaklarımızı iyi bir bakım altına almamız şart

  • Ayak bakımında en dikkat çene en fazla özen isteyen kısımlardan biri topuklardır. Topuklarımız gereken bakım yapılmadığı takdirde hızlıca kurur ve sonucunda da çatlaklar oluşur. Bu nedenle özellikle gece yatmadan önce yağlı ve yoğun kremleri topuklarınıza uygulamalısınız.
  • Duştan sonra topuklarınızı iyice fırçalayarak ölü deriden arınmasını sağlayabilirsiniz. Fırçanın yanı sıra ayak törpüsü de ölü derileri temizlemede oldukça başarılıdır. Ancak ölü derilerden arınacağım diye topuklarınıza çok sert de davranmayın. Bu bölgede oluşabilecek enfeksiyonların geçme süresi oldukça uzundur. Hassas bir yapıya sahipseniz peeling ürünlerini de kullanabilirsiniz.
  • Her banyodan sonra masajla yapacağınız krem uygulamasını da aksatmamalısınız. Kremi sürdükten sonra çorabınızı giyerseniz daha başarılı sonuç alabilirsiniz. Böylece yumuşacık topuklara sahip olabilirsiniz.
  • Çatlaklar olan topuklar için bu işlemi günde 2 defa yapmanız önerilir. Özellikle akşam sürüp çorap giyerseniz gece boyunca topuklarınız kremi daha iyi emecektir.

Ayak Bakımında Kullanılan Ürünler

Peeling Taşı: Ayaklarınızı sıcak su ile temizce yıkadıktan sonra uygulamalısınız. Taşı nazik hareketlerle uygulamaya dikkat edin. Böylece nasırları da azaltabilirsiniz.

Topuk rendesi: Özellikle çok sertleşmiş topuklarda işe yarayan bir üründür. Önce sert tarafı ile biraz temizledikten sonra daha yumuşak olan bölümü kullanın ki topuklarınız fazla aşınmasın.

Boy Tabanlık: Nemi topuğunuza hapsederek devamlı nemli kalmasını sağlar. Ayrıca ayaklarınıza hoş bir koku da verir.

Bakım yağı: Temizlenmiş ayaklarınıza masaj yaparak sürer ve düzenli kullanırsanız sonuç alabilirsiniz.

Topuk taşı: Duştan sonra ayaklarınız henüz ıslakken hafifçe uygulayın. Düzenli olarak kullanırsanız sertleşmiş deriden kurutulabilirsiniz.

Ayakkabı vurmasına karşı jel: Ayakkabı vurması sonucu su toplamış olan bölgeye uygulayın. Eğer ayağınız yara olmuşsa kullanmaktan kaçının. Açık yaraya sürülmesi önerilmez. Jel sürtünmeyi azaltarak sizi rahatlatır.

 

Ayak Banyosu Nasıl Olmalı

Gün içinde tüm yükünüzü taşıyan ayaklarınızın yorgunluğunu almak için ayak banyosu yapmak çok etkilidir. Soğuk ve sıcak uygulaması bir arada yapılır. Bir kaba iyice ısıtılmış, ayağınızı yakmayacak sıcaklıkta su koyun. Başka bir kaba ise 15-20 derecedeki soğuk suyu koyun. Sıcak suya soktuğunuz akyalarınızı 5 dk beklettikten sonra çıkarıp 10 sn soğuk suda bekletin. Aynı işlemi 10-15 defa tekrarladıktan sonra ayaklarınızdaki yorgunluğun azaldığını hissedeceksiniz.

Banyo Tuzu ile Ayak Banyosu

1 kaşık ayak banyosu tuzunu su dolu kabın içine boşaltın ve ayaklarınızı bu suda 20-25 dk bekletin. Yorgunluğa iyi geldiği gibi ayak kokusu probleminde de etkilidir. Aynı zamanda ayağınızdaki sertleşmiş bölgeleri de yumuşatır.

Bir önceki yazımızda Ayak Kokusu Kremi başlığı içeren makalemizde Ayak kokusu, Ayak kokusu gidermek için krem ve Ayak kokusu krem yapılışı hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top