Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Bal ile Güzellik ve Sağlık

Bal ile Güzellik ve Sağlık

Bal ile Güzellik ve Sağlık

Cildi nemlendirmek, parlatmak, gençleştirmek ve beslemek için pahalı ürünler kullanmanıza gerek yok. Tüm bunları sağlayacak doğal ve sağlıklı bir ürün aslında yanı başınızda duruyor. Evet baldan bahsediyoruz. Sağlık bir cildin ihtiyaç duyduğu her şeyi bünyesinde barındıran bal içeriğinde C, B1, B2, B3, B15 gibi çok sayıda vitamin, doğal asitler, besleyici çinko, magnezyum, potasyum, kalsiyum, fosfat elementlerin sayesinde cildinize ihtiyaç duyduğu bakımı tek başına bile etkili bir şekilde yapabilme gücüne sahiptir.

Bal tahriş olmuş bölgeleri iyileştirirken aynı zamanda dezenfekte eder. Cilt tonunu normalleştirerek renk farklılıklarını ortadan kaldırır. Kan dolaşımını hızlandırır ve cildin ihtiyaç duyduğu nemi doğal yolla sağlar.

Bal Maskeleri

  • Balın en pratik kullanımı süzme balı göz çevresi hariç yüz ve boyun bölgesine uyguladıktan sonra 20 dk bekleyip ılık su ile durulamaktır. Cildinizdeki ipeksi yumuşaklığı ilk uygulamadan sonra bile hissedebilirsiniz.
  • Bal maskesini yüzünüzden arındırırken ılık süt de kullanarak etkiyi artırabilirsiniz.
  • Aynı miktardaki bal ile sütü karıştırıp cildinize sürmeyi de tercih edebilirsiniz.
  • Dilerseniz balın içine istediğiniz meyveyi karıştırıp vitamin maskesi yapma şansınız da var.
  • Bala yeteri kadar kil katıp uygulayacağınız maske gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayacaktır.
  • Cildinizin yanı sıra saçlarınızı da bal ile besleyebilirsiniz. 1 kaşık bal, 1 bardak su ve yarım limonu karıştırıp saç diplerinize sürüp 15 dk bekleyin. Sonrasında yıkayın. Bu maske kafa derinizi rahatlatacak ve saçlarınızı parlatacaktır.
  • Göz çevrenize uygulayacağınız bal maskesi için 1 çay kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı balı iyice karıştırın. Göz çevrenize uygulayın ve 15 dk. bekleyin. Bu maske göz çevrenizi besler ve canlandırır.
  • Cildinizi gençleştirmek için ise 1 kaşık bal, 1 yumurta beyazı, 1 fincan un ve 1 çay kaşığı gliserini karıştırarak 15 dk. dinlendirin. Cildinize uyguladığınız bu maskeyi 15 dk sonra ılık su ile durulayın. Bu maske düzenli kullanıldığında cildinizi yaşlanmanın etkilerine karşı koruyacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Göz altı tedavisi Ankara Kliniklerinde başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

Top