Buradasın
Ana Sayfa > Sağlık > Bitkisel Çaylar ve Faydaları

Bitkisel Çaylar ve Faydaları

Bitkisel Çayların Faydaları

Siyah çayın etkisi gittikçe azalıyor. Simdi bol çeşitliliği ve saymakla bitmeyen faydalarıyla   bitkisel çaylar daha popüler. Bitkisel çayların vücudun direncini artırarak hastalıklardan koruduğu belirtilmiştir.  Birçok hastalığa iyi gelen bitkisel çaylar yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bitkisel çaylar genelde belirli rahatsız­lıklar için kullanılmalarına rağmen, her gün içildiğinde tazelemek ve rahatlatmak için de kullanılabilirler.

Bitkisel Çayların Faydaları

 • Adaçayı: Hafızayı açar, canlandırıcı etkisi vardır, bulantıyı keser, sinirleri yatıştırır sakinleştirir. Aynı zamanda cilde iyi gelir. Ağız yaralarının tedavisinde kullanılır. İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisine yardımcı  Sinirsel baş ağrısını hafifletir.
 • Yeşil Çay: Doğal bir antioksidan kaynağıdır. Kansere karşı koruma sağlar, Diş çürüklerini ve diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Kuşburnu Çayı: C vitamini içeriği ile tercih edilen kuşburnu,  soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatır. Kan basıncını düzenler.  Romatizma ağrılarını hafifletir. Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.
 • Ihlamur Çayı: Öksürüğe iyi gelir, boğaz ağrısını alır, uykusuzluk problemine yardımcı olur, rahatlatır. Balgam söktürücü etkisi vardır.  Gerginlik durumlarından kaynaklanan mide-bağırsak sistemi huzursuzluklarına iyi gelir.
 • Papatya Çayı: Sindirim sistemini düzenler, ağrıları keser ve sinirleri yatıştırır. Adet dönemi kasılmalarını hafifletir, deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletir.
 • Melisa Çayı: Rahatlatıcı özelliği vardır ve stres kaynaklı uykusuzluk durumlarında ve bu nedenle karşılaşılan mide-bağırsak sistemi şikayetlerinde kullanılmaktadır.
 • Nane Çayı: Mide bulantılarına, mide ekşimelerine  karşı etkilidir.  Ferahlatır ve limon ile kullanıldığında soğuk algınlığına ve gribe iyi gelmektedir.  Buharını solumak burun tıkanıklığını giderir.
 • Defne Çayı: Eklem ve kas ağrılarında, romatizma şikayetlerinde kullanılır, bunun yanı sıra saç dökülmesini engeller.
 • Biberiye Çayı: Kabızlığı giderir, baş ağrısına iyi gelir. Vücuttan zehirli maddeleri atmakta yardımcı olur.  Sindirim sistemine uyarıcı etki yapar, idrar söktürür.
 • Lavanta Çayı: Astım belirtilerini hafifletir,  migren ağrılarının geçmesinde yardımcı olur, solunum yollarını rahatlatır, depresyon belirtilerini azaltır.
 • Sarı Kantaron Çayı: Birçok hastalığın tedavisine yardımcı olur. Yaralanmalar sonucu meydana gelen ağrıları hafifletir. Orta ve hafif dereceli depresyon tedavisinde kullanılır. Anemi tedavisinde yardımcı olarak kullanılır, sarılık tedavisinde kullanılır.

 

Bir önceki yazımızda Topuk Çatlakları Tedavisi başlığı içeren makalemizde çatlak, topuk ve topuk çatlakları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top