Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Biyografi ve Otobiyografi Nedir?

Biyografi ve Otobiyografi Nedir?

Biyografi ve otobiyografi nedir

Biyografi ve Otobiyografi Nedir?

Biyografi tam olarak bir insanın hayatında olup biten önemli gelişmelerin başkası tarafından yazarak sunulmasına denmektedir. Otobiyografi ise bir insanın kendi hayatını başkalarına sunması olarak belirtilmektedir.

Otobiyografi nedir?

Otobiyografiyi açacak olursak eğer; kişi kendi hayatını istediği şekilde belirtebilir. Diğer adı özyaşam öyküsüdür. Anlatan kişi yaşadığı hayatı aynen olduğu gibi ifade eder. Tarafsız olması söz konusu değildir. Bazen gerçek dışı şeyler de katabilir. Bu yüzden dolayı olaylar bakış açısına göre belirlenebilir. Otobiyografi bir nevi belgeseldir. Zira yazılan dönemden ışıklar sunulur.

Biyografi nedir?

 

Biyografi gerçekçidir. Kalemi tutan kişi olayları sırayla ve objektif yansıtır. Türk edebiyatında bu yazı türlerinin pek çok örneğine rastlamak mümkün. Hemen her ünlü kişinin biyografisini ulaşabilmekteyiz. Öncelikle ünlülerin sanata veya dünyaya yapmış olduğu katkılar anlatılırken bir yandan da biyografi oluşturulmuş olmaktadır. Hem bu eserler ile birlikte hem biyografik, hem otobiyografik hem de dönemlerin özelliklerine ulaşabilmekteyiz.

Biyografi türleri:

Bilimsel biyografi: Biyografiyi uzman kişi yorumluyormuş gibi yorumlamaktır.

Biyografik roman: Biyografiyi roman havasında sunmaktır.

Nekroloji: Ölen kişileri yad etme biyografisidir.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top