Buradasın
Ana Sayfa > Diyet > Bölgesel Zayıflama Hareketleri

Bölgesel Zayıflama Hareketleri

bolgesel-zayiflama-hareketleri

Kiloların belli bölgelerde birikmesi oldukça orantısız bir görünüm sergilemektedir. Bacak, bel ya da kollarda yoğunlaşan kilolardan kurtulabilmek için bu bölgedeki kasları çalıştıran hareketler yapmaya özen göstermek gerekiyor.

Kilo vermek ile bölgesel zayıflama aynı anlama gelmiyor. Kilo verdiğinizi tartıda görseniz daha istediğiniz bölgelerde zayıflama elde edememiş olabilirsiniz.

Bir araştırmaya göre düzenli yapılan aerobik hareketler bile vücutta biriken yağların erimesinde çok da etkili değil. Buna karşın yüksek yoğunluklu ve kısa süreli egzersizler yağ yakma konusunda çok daha etkili sonuçlar verebilmektedir. Kardiyo hareketleri içermese dahi bu egzersiz programları insülin direncini düşürerek glikoz toleransını güçlendirmektedir.

Yapılan bir deneyde yüksek ve düşük yoğunluklu egzersiz yapan iki gruptan yüksek yoğunluklu egzersiz yapan grubun diğerine göre çok daha fazla yağ yaktığı görülmüştür. Yüksek yoğunluklu egzersizler sayesinde en inatçı yağların bulunduğu bacak bölgesinde dahi belli bir oranda incelme sağlanabilmiş.

 

Bölgesel Zayıflama Hakkında

Kalça, bacak ya da beldeki yağlardan kurtulmak isteyenlerin sadece koşu içeren kardiyo egzersizler yapması olumlu sonuç vermemektedir. Uzun süreli egzersizler yerine metabolizmayı hızlandıran egzersizler yaparak yarım saat içerisinde kalp ritminizi yükseltip ve metabolizmayı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca bu programlar için koşu bandı bisiklet ve benzeri aletleri kullanmaya da gerek yok. Bu egzersizler daha çok yağ yakmak üzere vücut ağırlığı ile yapılması tasarlanmış hareketlerden oluşmaktadır.

Sizlerle paylaşacağımız hareketleri kardiyo planınıza hafta 1 ya da 2 gün ekleyerek kardiyonuza devam edebilirsiniz.

Paylaşacağımız hareketlere geçmeden önce kısa bir ısınma programı uygulamanızda fayda var daha sonra her hareketi 5 defa tekrar edip ara vermeden diğerine geçmelisiniz. Aralarda ip atlayıp 30-40 saniye koşabilirsiniz. Hareketleri yapabildiğiniz kadar hızlı yaparken düzenli nefes alıp vermeyi de asla ihmal etmemelisiniz.

 

Bölgesel Zayıflama için Hareketler

 

  • Hareket 1

Ayaktayken bacaklarınızı omzunuzun genişliğinde açın. Oldukça düzgün durmaya dikkat et. Elleri başın üzerine alarak göğsünü dik ve sırtını olabildiğince dik tut. Bu arada kalçanı da geriye it ve dizlerini kalçan yere paralel gelecek şekilde bük.

Bu hareket bel, bacak ve arka baldırlar üzerinde etkilidir.

hareket-1
Hareket-1
  • Hareket 2

Şınav pozisyonundayken ellerini omzunun genişliğinde aç. Vücudunu düz tut. Vücudunu hareket ettirmeden sol ellini sağ elinin üzerine koy. Daha sonra hareketin tam tersini yap. Bu hareket özellikle kollar olmak üzere tüm vücuttaki yağlar üzerinde etkilidir.

Hareket-2
Hareket-2

 

  • Hareket 3

Bacaklarını omuz genişliğinde aç. Ayaklarının arasına ağırlık koy. Kalçayı geriye it ve dizlerini biraz bükerek alçal. Sağ eline ağırlığı al ve sırtını, karnını düz pozisyonda tutarak yüksel. Ağırlığı omuz hizasına getir. Daha sonra hareketin tam tersini yaparak başlangıç pozisyonuna dön ve aynı hareketi sol kolunla da yap. Bu hareket de bel ve kalçadaki yağları eritmeye yardımcı olmaktadır.

Hareket-3
Hareket-3
  • Hareket 4

Ayaklarını kalçanın genişliği kadar aç, ellerini kalçanın üzerine yerleştir. Göğüs dik, omuzlar geride ve karnın sıkı vaziyetteyken sağ ayağınla bir adım at ve dizini birden bükerek alçal. Daha sonra ilk pozisyonuna dön ve aynı hareketi sol ayağınla da tekrar et. Baldırlar, bacak, basen ve kalçadaki yağlar üzerinde etkili bir harekettir.

Hareket-4
Hareket-4

 

  • Hareket 5

Ayaktayken ayaklarınızı birleştirin ve kollarınızı yanlara alın. Yere eğilip ellerinizi ayaklarınıza değdirin. Daha sonra bacaklarınızı geri atıp şınav pozisyonundayken zıplayın.

Bu hareket karın, bel ve kalçada bulunan yağların erimesine yardımcı olup bu bölgeleri sıkılaştırır.

Hareket-5
Hareket-5

 

Bir önceki yazımızda Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri başlığı içeren makalemizde diyet yapmadan zayıflamak, diyetsiz zayıflama yöntemleri ve kolay zayıflama yöntemleri hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top