Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Bukalemun Nedir?

Bukalemun Nedir?

Bukalemun nedir

Bukalemun Nedir?

Kertenkele görünümünde bukalemungillerden olan sürüngen hayvanlara bukalemun adı verilir. Bukalemunlar bazen kertenkeleler ile karıştırılmaktadır. Ancak bukalemunların farkı ayak kısmının kıskaç şekilde olmasıdır. Gözü dışa vuruktur, dili çok uzundur ve renk değiştirmeleri de onları kertenkelelerden ayırmaktadır.

Boyları ortalama 25 santimdir. Ağaçların dallarında yaşamlarını sürdürürler. Deri içinde kromatofor adlı hücre sayesinde renk değiştirme gibi yetenekleri vardır. Bu özellikleri sayesinde avcı hayvanlar tarafından fark edilmezler ve kendilerini korumaya alabilirler. Sarı, kahverengi, yeşil, kırmızı renge bürünebilirler. Siyaha bile dönüşebilen bukalemunlar benek ve çizgi şekiller de oluşturabilmektedirler. Başı miğfer şeklindedir.

bukalemun

Böcek yiyerek beslenirler. Dil uzunluğu boyunun yaklaşık iki katıdır. Dilleri yapışkandır. Ayak ve kuyrukları ile de avlama yaparlar. Gözleri hareketlidir. Biri sağa bakarken biri sola bakabilir. Çok yavaş hareket etmektedirler.

Toprakta yürümekte zorlanırlar, ağaçlarda dolaşırlar. Toprakta zorlansalar da yuvalarını yapacak başka yerleri yoktur ve toprağı eşerek yuva yaparlar. Yaz sonuna doğru yumurtlarlar. 3-5 ay arasında yavrular yumurtadan çıkar. Ayakları ile kuyruklarının esnekliği sayesinde dalları kavrayabilir, avlarına kısa sürede başlayabilirler.

 

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top