Buradasın
Ana Sayfa > Estetik > Burun Estetiği

Burun Estetiği

burun estetiği

Estetik ameliyatlarının içerisinde en çok tercih edilen burun estetiğidir. İnsanların çoğunluğunun vücutlarında değiştirmek istedikleri yerin başında burunları gelmektedir.

Burnun şekilsiz ya da büyük olması yüzün tüm güzelliğini gölgeleyebilir. Bu nedenle doğuştan ya da herhangi bir sebeple burun yapısı hoş görünmeyen insanlarda bu durum ciddi bir mutsuzluk kaynağı olabilir. Estetik sorunlarının yanı sıra burun yapısından kaynaklı solunum güçlükleri buna bağlı gelişen hastalıklar nedeni ile de insanlar estetik operasyon yaptırmak zorunda kalabilirler. Tıkalı burun ve rahat nefes alamama baş ağrısı ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

Burun estetiği ile ilgili olarak internette yapılan yorumlarda genelde ameliyatın çok ağrılı ve sonrasının uzun bir süreç olduğu, ikinci bir operasyon geçirmek zorunda kalınması gibi bilgiler paylaşılmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki ameliyatın kişi üzerindeki etkisini belirleyen birçok etken vardır. Burundaki bozukluk derecesi, ağrı eşiği, doktorun başarısı gibi.

Burun Estetiğine Karar Verirken

Burun estetiği yaptırmadan önce burundaki şekil bozukluğunun derecesi ve bu bozukluğunun hastanın duygularını ne ölçüde etkilediği ve nefes alma konusunda herhangi bir sıkıntısının olup olmadığının iyice düşünülmesi ve belirlenmesi gerekmektedir. Cevaplarınızın ciddiyeti doğrultusunda ameliyat için karar alabilirsiniz.

Operasyonu Yapan Hekimler

Solunum sıkıntısı nedeni ile yapılacak burun estetiği ameliyatını kulak, burun, boğaz uzmanları gerçekleştirmektedir. Ancak sorununuz sağlıktan ziyade estetik ise plastik cerrahlara başvurmanız gerekmektedir. Estetik cerrahlar hasta ile birlikte hangi şeklin yüzde güzel duracağına titiz bir çalışma sonrasında karar verirler. Bu seçimde sadece hastanın tercihleri değil cerrahın önerileri de belirleyicidir.

Estetik Operasyon Sonrasında Ağrı

Burun estetiğinde son zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte ameliyatlar artık eski zamanlara göre çok daha rahat ve acısız oluyor. Uzmanlar operasyon sonrası çok büyük ağrılar çekilmediğini, bunun kişiden kişiye de değişebildiğini belirtiyorlar. Açık ya da kapalı şekilde yapılabilen operasyonlar sonrasında aynı gün içerisinde hasta taburcu edilebiliyor. Taburcu alınırken alınan taponlar çok da fazla acı vermiyor. Hastanın burun spreyi, ağrı kesici ve antibiyotik kullanması gerekiyor.

Hastanın gösterdiği özen de çekilen ağrı üzerinde etkili. Hekimin önerilerini harfiyen yerine getirdiğiniz takdirde çektiğiniz acının azalmasını sağlamanız mümkün.

İkinci Burun Estetiği

Ameliyat sonrası yapılan ikinci operasyonların büyük çoğunluğu hastanın memnuniyetsizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle burun şeklini belirlerken doktorunuzun görüşlerine değer vermenizi önemle tavsiye ediyoruz. Yüzünüzde çok güzel duracağını düşündüğünüz bir şekil sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Sağlık sorunları nedeni  yapılan burun operasyonlarının tekrar edilmesinin nedeni ile hastanın nefes sorununun tam anlamıyla çözülememesinden kaynaklanmaktadır. İkinci burun operasyonu yaptıranların oranı %10-15 civarındadır.

Burun Şeklinin Belirlenmesi

Daha önce de belirttiğimiz gibi şekli belirlerken doktorunuzun tavsiyelerine önem vermelisiniz. Yüz şekliniz, gözleriniz, dudaklarınız ile uyumlu ve en önemlisi de doğal bir görünüm sergileyebilecek bir şekli bulmak sanıldığı kadar kolay değil. Doktorunuz istediğiniz burnun ameliyat sonrasında yüzünüzde nasıl duracağını gösteren çalışmalar da yapabilir. Bunları dikkate almalısınız.

 

Bir önceki yazımızda Diş Estetiği Merkezleri başlığı içeren makalemizde diş estetiği fiyatları, diş estetiği merkezleri ve diş estetiği nedir hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Burun Estetiği Hakkında

 

80′ lerden kalma resme aldırmayın lütfen :). Size birazcık burun estetiği maceramdan söz edeceğim. Benim burnumla alakalı sorunlarım çocukluk yıllarıma dayanıyor. Normalde ufak ve kalkık bir burnum vardı ama ben yedi yaşındayken kardeşimin suratıma attığı koca basket topu sonucunda burnum kırıldı. Ailemin burnumun kırıldığını anlaması biraz zaman aldı, bende çocuk olduğum için çok farkına varmadım.

Burnuma herhangi bir estetik operasyon yapılmadığı için zaman geçtikçe burnum düşmeye ve kötü gözükmeye başladı. İlk okulda ve lisede burnum alay konusuydu, genelde Gargamel diye dalga geçerlerdi. Evet burnum aynı Gargamel’in burnuna benziyordu ve gerçekten o kadar korkunçtu. 18 yaşımı geçtiğim ve liseyi bitirdiğim gün yaptığım ilk iş estetik doktoruna koşmak oldu. Ailemi ameliyatı karşılaması için zar zor ikna ettim ve bir doktorla görüştüm. Bu alanda tecrübesizdim ve doktoru estetik yaptıran bir tanıdık önermişti.

burun estetiği

Doktorla tanıştıktan ve bir kaç muayeneden sonra ameliyat tarihi seçtik. Ameliyat sabahı aç gitmem söylendi bir ton test yaptılar ve en sonunda ameliyata girmeden yarım saat önce sakinleştirici iğne benzeri bir iğne yaptılar. Sabah ödüm patlayarak gittim hastaneye. Her ameliyatta masadan kalkamama riski var bu bir gerçek, çok düşük bir risk olsa da insan korkuyor. Ameliyathane korkunç bir yer ve çok soğuk. Doktorlar masada yatan benle muhatap bile olmadılar ki bu beni daha çok korkuttu, sonra ondan geriye say dediler ve ben beşe bile gelmeden her şey oldu bitti. Gözlerimi açtığımda yataktaydım ve ilk yaptığım şey kan kusmak oldu. Torbalarca kan kustum ama hiç ağrım olmadı sadece bulantım vardı. Bir gece hastane de kaldık oda bulantıdan dolayı. Ameliyattan sonra doktorum bir kere bile beni görmeye gelmedi üç gün sonra alçının çıkması ve bir hafta sonra dikişlerin çıkartılması için doktorunu ziyaret et diyen hemşireler oldu o kadar. Hiç bir ağrı sızı ya da acı hissetmedim. Ertesi gün eve gittim ve sanki hiç ameliyat olmamışım gibi hayatıma devam ettim. Tabi ilk üç gün çoğu zaman yatıyordum. Gözlerimin altı morarmadı hatta şişmedi bile. Ama bazılarının aşırı morarıp şişiyormuş kişiden kişiye değişiyor sanırım. En çok rahatsız olduğum şey sırt üstü uyumak oldu. Ben yan yatmazsam uyuyamam ama burunda ki alçı sırt üstü yatmak zorunda bırakıyor sizi. Üç gün hemen geçti ve alçım çıkarıldı o koca burun gitmiş yerine şiş ama minik bir burun gelmişti. Bir hafta sonra dikişler, yirmi gün sonra sargılar çıktı ve ben minik burnumla mutlu mutlu yaşamaya başladım.

Zaman geçtikçe sıkıntılar başladı, burnumdan nefes alamıyordum. Geçici dedi doktor tamam dedim ama bir yıl sonra durum hala aynıydı. Masajları yapmama rağmen burnumun ucu düşüyordu ve sağ tarafa bakıyordu ve burnumun ucunda içinde koca bir şişlik vardı. Tüm bu şikayetlerimi doktor halledeceğini söyledi. Ama ancak ikinci bir ameliyatla. O andan itibaren o doktorla ilişkimi kestim. Burnumdan sadece geceleri nefes alamıyordum ve şeklide göze batmıyordu idare edeceğimi düşündüm. Üstünden 5 yıl geçti burun estetiğimin ve ben hala küçük ama sağa bakan ve içinde şişlik olan rahat nefes alamadığım bir burunla yaşıyorum.

Sonuçta doktor seçerken çok dikkat etmeli insan. Beş yıl sonra o yaptığı burun nasıl ona bakmalı. Ve en önemlisi ameliyat gerekliyse yaptırmalı. Çok çirkin bir burnunuz yoksa yaptırmayın derim. Hiçbir şey orijinali gibi olmuyor. O burun kesin düşüyor ya da his kaybı oluyor. Hatta altı ay kadar oku alamadım ben. Belki 5 yıl alır belki 10 yıl ama asla eskisi gibi olmaz burnunuz. Bugüne kadar burnunu yaptırıp ta şikayeti olmayan görmedim. Ameliyat ya da masraf korkutmasın sizi,o burnun seneler sonra başınıza açacağı dertler korkutsun.

Peki, pişman mıyım burnumu yaptırdığıma? Hayır çünkü önceki burnuma kıyasla en azından ucu ağzıma kadar düşmeyen minik bir burnum var. Tekrar yaptırır mıyım? Asla.

Umarım bu yazım size yardımcı olmuştur, estetik zor bir karar. Kendinizi sevmeyecek kadar rahatsız ediyorsa burnunuz sizi iyi bir araştırmadan sonra seçtiğiniz bir doktora yaptırın derim.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top