Buradasın
Ana Sayfa > Makyaj > Büyüleyici Güzellik İçin Fondöten Nasıl Sürülür?

Büyüleyici Güzellik İçin Fondöten Nasıl Sürülür?

Büyüleyici Güzellik İçin Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten kullanımı her yaşta bayan için önemlidir. Kullanılacak fondötenin seçimi ve hemen ardında kullanacak kişinin yaşı ile uyumu oldukça büyük bir önem arz eder. Eğer, çok ileri bir yaşınız yok ise ve cildiniz de sizi rahatsız edebilecek ayrıntıların sayısı az ise yalnızca rahatsızlık duyduğunuz bölgelere fondöten uygulaması yapmanız doğru olur. Cilt seçeneğine göre ayrı ayrı şekilde üretilen fondötenlerin kalitesi ve cilt ile sağladığı uyum makyajın netleşmesini ve görüntüsünü belirler. Sizler, fondöten kullanımının en doğru ve en şık halini öğrenmeden önce, fondötenin cildinize bazı zararlar verebileceğinin de bilincinde olmalısınız. Eğer aşırı derece bir kullanıma kaçar iseniz cildiniz zarar görebilir ve kapatmak istediğiniz kusurların çok daha netleşmesi söz konusu olabilir. İleri yaşta fondöten kullanımı için de bir uyarı da bulunmak gerekir. Fondötenler, kırışıklıkları kapatır iken; var olan çizgilerin arasına girer ve bu çizgilerin zaman içerisinde çok daha netleşmesine katkı sağlar.

Fondöten Seçimi

Tercih edeceğiniz fondötenin hem cildinize hem de kullanımınıza uygunluğu oldukça önemlidir. Toz fondötenlerin kullanımı, likit yahut da tüp halde bulunan fondötenlere göre çok daha zor ve kusur doludur. Likit fondöten kullanır iken; ilk olarak fondöteni cildinize sürmeden önce elinizde dağıtın ve pürüz kalmayacak bir hale bu şekilde çok daha kolayca getirin. Stick tarzda fondöten kullananlar için makyajın en başında belirlenen fondöten çizgileri yumuşatılır ise aynı pürüzsüz ve net görünüm yakalanmış olur.

Fondötenin Cilde Aksedilmesi

Fondötenin cilde sürülmesiher bölge için farklı hareketleri gerekli kılar. İlk olarak her bölgeye azar azar bırakılan fondötenin sırası ile yedirilmesi gerekir. Çene bölgesine sürülen fondötenin yukarıya ve aşağıya doğru olan masaj hareketleri ile yedirilmesi gerekir. Yanak ve elmacık kemiklerine uygulanan fondöten ise mutlaka dışa doğru el hareketleri ile cilt tarafından yayılan dek yapılmalıdır. Ardın da; göz bölgesi için mutlaka parmak uçları ile hafifi dokunuşlar yapılmalıdır. Fondöten sürer iken; abartılı dokunuşların yapılması tam anlamı ile silinmesine veya da cildin emilme hareketlerinin çok daha fazla çalıştırılmasına neden olabilir.

Fondöten İle Mat Cilt

Fondöten kullanımı ile mat cilt elde etmek gerekir. Aksi halde, bir kutu kadar krem sürmüşçesine parlak ve rahatsız edici bir hal alır. Fondötenin yüz bölgelerine teker teker aksedilmesinin ardından, ince ve yumuşak bir makyaj süngeri ile fazla kısmının alınması gerekir. Bu sayede parlaklık ve fazlası ile kremli görüntü ortadan kalkmış olur.

Kullanılan kuru fondötenlerin mutlaka kullanılmaya başlanmadan önce, uygulanacağı bölüme sürülmesi gereken kremleri vardır. Bu sayede kuru cilt görüntüsü ortana kalkar ve çok daha pürüzsüz bir yüz elde edilmiş olur.

Fondötenlerin Kullanım Ömrü

Fondötenlerin tam anlamı ile işlevlerini yerine getirebilmesi için ömürleri kadar ve yukarı belirttiğimiz ölçütler ile kullanılması gerekir.

Fondötenlerin kullanım ömrü; hangi türden bir fondöten kullandığınız, ömrünü belirleyebilmek açısından büyük önem taşır. Eğer, kullandığınız bir likit fondöten ise maksimum kullanım zamanı altı ay kadar olur. Sıvı ve sıvı tarzı da üretilen diğer farklı seçeneklerin de maksimum altı ay kullanılması uygun görülür. Eğer kuru ve taneli bir fondöten tercih ediyor iseniz bu durumda kullanım ömrü, eğer nemsiz ve kuru bir ortamda iseniz bir yıla kadar çıkabiliyor. Fondöten ile yapılan bir makyaj mutlaka mat makyajlara oran ile çok daha dikkat çekici ve pürüzsüz olur. Kesinlikle bilinmesi şey ise dozudur.

Bir önceki yazımızda 2016 Kış Ruj Renkleri başlığı içeren makalemizde 2016 ruj çeşitleri, avon ruj ve en iyi ruj rengi hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top