Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Çayın faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çayın faydaları ve Zararları Nelerdir?

İşlenmiş çay bitkisini kaynatılması veya demlenmesi ile elde edilen bir içecektir. Şekerli- şekersiz, soğuk sıcak olarak tüketilebilir. Çayın ana vatanı Çindir. Çay Çin’den bütün dünyaya zaman içinde yayılmıştır. Çay; kahveden sora en çok tüketilen bir içecektir. Çayın Çin’den dünyaya yayılıp sevilen içecekler arasına girmesi, yıllar içinde bilim adamlarının ve araştırmacıların çay üzerine pek çok araştırma yapmasına neden olmuştur.

Çay üzerine pek çok araştırma yapılmıştır. Ülkemizde de bol miktarda çay üretilmektedir. Çayın, tomurcuk çay, yeşil çay. siyah çay, beyaz çay gibi 16 çeşit bulunur. Bilinçli olarak içilen çay; bir ilaç gibidir. Tabi doğru olarak demlendiyse. Çayın özellikle siyah çayın; yemeklerden 1-2 saat önce ve 1-2 saat sonra tüketilmesi en uygunudur. Zararlarından korunmak için de çayı açık olarak içmeli ve de günde 5-6 bardağı geçmemeli. Siyah çayın içinde tein denilen bir madde vardır. 1 bardakta 35-40 mg. olarak bulunur.

Siyah çayın içindeki amino asitler; Vücudumuzdaki; bakteri, virüs ve mantarları yok edicidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcıdır. Güçlü flovonoidler içerdiği için kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Yüksek antioksidan kaynağı olduğu için; kansere karşı koruyucu etkisi de vardır. Araştırmalar günde 1-2 bardak çay içenlerin kalp sağlığını koruduklarını göstermektedir. Siyah çay; ağız kokusunu giderir, zihne açıklık verir, uyanık kalmayı sağlar, konsantrasyonu arttırır, yorgunluğu giderir, depresyonla savaşmayı sağlar, cildi temizler, gerginleştirir, kırışıklık oluşumunu önlemeye yardımcıdır, vücut direncini arttırır, yorgunluğu giderir, kırışık oluşumunu önlemeye yardımcıdır, vücut direncini arttırır, vücuttan, alkol, nikotin ve yağın atılmasını sağlar, ödem söktürücüdür. Gözlerin parlak olmasını sağlar.

Siyah çay; ayrıca kalp krizi riskini azaltmaktadır. Günde 4 fincan çay tüketenlerin damar sertliğinden korundukları, kalp-damar sağlıklarını korudukları görülmüş. Her gün düzenli olarak çay tüketenlerin beyin kanaması geçirme riski daha düşüktür. Ayrıca siyah çay kansere ve tümöre karşı bir kalkandır. Çayın içindeki kafein maddesi kan basıncını artırdığından; yüksek tansiyonu olanlar çayı açık ve daha az tüketmelidirler.

Çay doğru demlenip açık ve sınırlı olarak tüketildiğinde bir ilaç gibidir demiştik. Ancak çay yanlış demlenip (çayı kaynatmak vs. gibi) çok demli olarak ve yemeklerden hemen sonra veya hemen önce içilmesi günde 6 bardaktan çok fazla tüketilmesi sinirliliğe, gerginliğe, uykusuzluğa, ve de demir eksikliğine hatta tansiyon yükselmesine sebep olmaktadır. Fazla tüketilen çay; mide asit salgısını arttırır ve gastrite, ülsere neden olur. Yemeklerden hemen sonra tüketilen siyah çay; besinlerden aldığımız; demirin emilimini önleyip; kansızlığa neden olur.

Türk milleti siyah çaya çok düşkündür. Kimi çayı şekersiz, kimi şekerli, kimi açık, kimi koyu, kimi sütlü, kimi kıtlama olarak tüketir. Kimi içine limon sıkar, kimi çayı sade içer, kimi yananda  bir şeyler atıştırmayı sever. Kimi kahvaltıda içmeyi severken, kimi de kahvaltının üstüne çay içer. Kimi çaya çok düşkündür büyük bardaklarda içer, kimi sosyetik takılıp fincanla içmeyi sever, kimi de ince belli cam bardaktan asla vaz geçmez.

Kimi çayın çelik çaydanlıkta  demler, kimi bakır çaydanlığın lezzeti başkadır der, kimi demliğini porselen olarak kullanılır. Kimi pratikliğinden dolayı sallama çay içer. Kimi demleme çayın üstüne tanımaz. Bulabilende odun ateşinde çay demler. Ne şekilde demlerseniz ne şekilde içerseniz için hepinize afiyet olsun.

 

Bir önceki yazımızda Yoğurt Maskesi ve Peeling başlığı içeren makalemizde yoğurt ile peeling, yoğurt maskesi nasıl yapılı ve Yoğurt Maskesi ve Peeling hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top