Buradasın
Ana Sayfa > Biyografiler > Celal Bayar Kimdir?

Celal Bayar Kimdir?

Celal Bayar kimdir

Celal Bayar Kimdir?

Celal Bayar, Cumhuriyetimizin 3. Reis-i Cumhurudur. 1883, Bursa doğumlu olan Bayar, okul öğrenimlerini Bursa’da almıştır. Üniversite öğrenimi ise bankacılık ve hukuk üzerinedir. Okul hayatından sonra Bursa’da Gemlik mahkemesine başlayarak iş hayatına atılmıştır. Ziraat Bankası’nda da görev alan Celal Bayar, bankacılık alanında da kariyerini sürdürmüştür.

Bursa’daki İttihat ve Terakki’ye katılan ünlü isim, sonrasında ise Müdafaa-i Hukuk-ı Osmaniye’ye katılmıştır. Bir İzmir futbol kulübü olan Altay’ın kurucularındandır. Mebusan Meclisi tarafından yapılan son toplantıya milletvekili olarak katılmıştır (Saruhan, Manisa)

celal-bayar

Milli mücadele ile uğraşılan dönemlerde etkili bir rol almak isteyen Bayar, Anadolu’da çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir. Meclisimizin ilk açılışında Manisa Saruhan bölgesini temsilen milletvekilliği yapmıştır. 1923 yılındaki ikinci döneminde ise İzmir’i temsil etmiştir.

Lozan Barış Konferansı’na katılarak adını dünyaya duyurmayı başaranlardandır. Dönemin ünlü bankası Türkiye İş Bankası’na Umum Müdürü olarak atanmıştır.

Milletvekilliği yaparken bir yandan da İktisat vekilliği de yapmıştır. 1950 seçimlerinde Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı olmuştur. Bu görevi 10 yıl yapmıştır. Sonrasında askeri idare görevine son vermiştir. Mahkemece idam cezası almıştır. Yaşının vermiş olduğu sebeple cezası ömür boyu tutuklu olarak değiştirilmiştir. Hastalığı sebebiyle yeni Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından serbest bırakılan Bayar, 103 yaşında vefat etmiştir.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top