Buradasın
Ana Sayfa > Makyaj > Çeşitli Makyaj Teknikleri

Çeşitli Makyaj Teknikleri

Çeşitli Makyaj Teknikleri

Günümüzde doğru makyaj yapabilen insanların sayısı oldukça azdır. Profesyonel makyaj yapanlar dahi sıklıkla makyaj hatalarına düşebilmektedir. Makyajın amacı yüz şeklimizi değiştirmek değil, yüzümüzün en güzel bölümünü ön plana çıkararak doğal ve hoş bir görüntü elde etmek olmalıdır.

Doğru makyaj yapabilmek için nelere dikkat etmeliyiz, gelin birlikte görelim.

 

Doğru Makyaj için Teknikler

 

  • Doğru Fondöten Kullanımı

Makyajın en önemli parçası olan fondötenin yanlış kullanımı tüm makyajın başarısını etkileyecektir. Fondöten kullanılmayan bir makyaj genelde eksik görülür.

Tam bir makyaj için öncelikle pürüzsüz bir cilde sahip olmamız gerekir. Fondöteni elle değil makyaj fırçası ile uygulamamız daha iyi sonuçlar doğurur. Böylece gözenekleri daha iyi kapatabiliriz. Fırça yardımı ile fondöteni yüzümüze daha orantılı bir şekilde dağıtabiliriz.

Fondöten satın alırken ten renginizin bir ton açığını tercih etmelisiniz. İzleri kapatmak için daha koyu renk fondötenlere ya da yüz renginizi açmak için açık renk fondötenlere yönelmek,   sadece makyajınızın yapay görünmesine neden olabilir.

Yüzünüze uygulamayı yaptıktan sonra boynunuzu da ihmal etmemelisiniz.

 

  • Günlük Makyaj

Günlük makyajınızı yaparken olabildiğince doğal ve sade görünmeye özen göstermelisiniz. Farınızı çok açık tonlarda uygulamalı, allığı ise yine belli belirsiz sürmelisiniz. Özellikle simli ürünlerden uzak durmalı, parlak ürünler yerine mat tonları tercih etmelisiniz. Ruj seçiminizi de yine pastel tonlardan yana yapmalısınız. Göz makyajınızda kullanacağınız kalem ve rimeli de tek kat uygulamalısınız. Çok fazla göz önünde bir bölge olmamalı yüzünüzde. Sadece göz kalemi ve şeffaf rimelle dahi günlük göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

 

  • Gece Makyajı

Gece makyajında günlük makyajın aksine istediğiniz koyu ve canlı renkleri kullanabilir, simli ürünleri tercih edebilirsiniz. Gece makyajı için seçilen ürünlerin de daha profesyonel malzemeler olmalıdır.

Gece makyajında gözlere uygulanacak farlar genelde koyu ve parlak tonlardan seçilir.

Elmacık kemiklerini ortaya çıkarabilmek için allığın yanı sıra aydınlatıcılar da kullanabilirsiniz. Allıklar ışıltılı ve parlak olmalıdır.

Amaç beğendiğiniz bölgeleri aydınlatıcılarla ön plana çıkarıp beğenmediğiniz bölümleri gölgelendirme yöntemi ile geri plana itmek olmalıdır. Örneğin uzun bir burun ya da çeneyi doğru gölgelendirme ile geri plana almanız mümkündür.

Gözlerinizi ortaya çıkarmak için ise beyaz göz kalemleri çok işinize yarayacaktır.

 

  • Kedi Gözü Makyajı

Kedi gözü makyajında ön plana çıkarılan tek bölge gözlerdir. Uygulayacağınız tekniklerle gözlerinizi daha çekik ve çekici hale getirmeniz mümkün.

Bu makyajda kullanılan en önemli ürün eyelinerdır. Gözlere efekti veren de doğru sürülmüş eyelinerdır. Eyeliner uzunca ve kuyruklu çekilir. Gözleri daha çekik göstermek için göz altına aydınlatıcı uygulanır. Gözleriniz fazla küçük değilse göz altına da kalem çekerek etkiyi artırabilirsiniz.

Gözleri bitirdikten sonra kullanacağınız kırmızı ruj da makyajınızı tamamlayacaktır.

Makyajınızın kısa sürede dağılmasını istemiyorsanız kaliteli bir eyeliner seçmelisiniz.

 

  • Gelin Makyajı

Gelinlere yapılan makyajların çoğu ne yazık ki doğallıktan oldukça uzaktır. Gelin oldukları için her uygulamanın istenildiği kadar abartılabileceği yanılgısı yerleşmiştir ne yazık ki. Sonuç olarak son derece yapay görünümlü gelinler çıkar ortaya.

Bu nedenle makyajın yaptırılacağı kişi özenle seçilmelidir. Gelin olarak siz de tercihlerinizi belirtmelisiniz.

Evet bu çok özel bir gün ancak bu özel günün fotoğraflarında yapay görüntü ile boy göstermek hiçbir kadının hoşuna gitmez. Fondöten seçimi kesinlikle uygun yapılmalı, allıkta kırmızı tonlar yerine şeftali tonlar tercih edilmelidir. Koyu renk far uygulaması da fazla abartılmamalıdır. Kirpiklere takma kirpik uygulaması yapılabilir ya da çift kat rimel sürülebilir.

Rujun da hızlı dağılmayacak türleri seçilmelidir. Gözlere çok yoğun makyaj uygulandıysa dudakları çok koyu renklerle boyamak hoş görünmez.

Makyaj uygulamasından sonra kesinlikle sabitleyici sprey uygulaması yapılmalıdır.

 

 

Bir önceki yazımızda 2016 Kış Ruj Renkleri başlığı içeren makalemizde 2016 ruj çeşitleri, avon ruj ve en iyi ruj rengi hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top