Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Çıban Nedir? Nasıl Oluşur?

Çıban Nedir? Nasıl Oluşur?

Çıban nedir

Çıban Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Olur?

Vücudun farklı bölgelerinde çıkabilen sinir bozucu bir hastalıktır. Stafilokok adlı bakterinin oluşumu sayesinde görülür.

Çıban nasıl oluşur?

Mikrop kılın çıkma noktasında içeri girer ve yağ bezesinde yer edinir. Kişinin direncine göre ürer ve gelişir. Yangı bölgesinde zamanla akyuvar gelişir. Zamanla yağ bezlerinde geçiştirici bir kese oluşur. İlerleyen zamanda bütün akyuvar buraya toplanır. Çıbanın görüntüsü çok küçük, ince bir sivilce gibidir. Yalnız içi ağrı doludur. Etrafı kızarmaya başlar. Zamanla büyük bir görüntü alır. Görüntünün ortasında beyaz, sarımsı bir cerahat gözükür. Bunun adı çobanın özüdür. Yüzde çıkanlar daha tehlikeli olmaktadır.

Çıban belirtileri nelerdir?

  • Kızartı
  • Şişme
  • Bölgede ateş

Çıban tedavisi

Çıban zamanla kendiliğinden patlamaktadır. Ya da ağrısı veya görüntüsüne gelemeyenler için cerrahi müdahaleler de olabilmektedir. Cerrahi müdahale öncesi çıbanın üstü temiz ve gazlı bir bezle kapatılır. Çıbanın önceden oluşumu anlaşılırsa antibiyotik kullanılabilir ve önüne geçilebilir. Tedavi sıklığı cerrahi müdahaledir. Özellikle şeker hastalarında çıkan çıbanlar daha büyük ve uzun süreli olabilmektedir.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top