Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Cildi Güzelleştiren Meyveler Nelerdir?

Cildi Güzelleştiren Meyveler Nelerdir?

cildi-guzellestiren-meyveler-nelerdir

Cildinin sağlıkla parlaması ve pürüzsüz olması için dışarıdan bakımdan çok daha önemlisi onu içeriden beslemektir. Bu yol hem çok daha sağlıklı hem de ekonomiktir. Cildinizin daha sağlıklı olabilmesi için hangi meyveleri yemeniz gerektiğini biliyor musunuz peki? Bu yazımızda cilde sağlık veren meyveleri sizlerle paylaşacağız.

 

Cilde Sağlık Veren Meyve ve Sebzeler

  • Havuç

Beta karoten içeren havuç cildinizin ihtiyacı olan renk pigmentlerini sağlamaktadır. Enfeksiyon rahatsızlıklarında vücuttaki karotenoid seviyesi düştüğü için yüz daha solgun bir görüntüye bürünüyor. Bu dönemlerde havuçla beslenen kişilerin tenleri havuçtaki karoten madde sayesinde daha sağlıklı bir renge bürünebiliyor. Beta karoten maddesi aynı zamanda balda da bulunmaktadır.

 

  • Nar

Nar vücuda en yararlı meyvelerden bir tanesidir. Suyunda ve çekirdeğinde bulunan antioksidanlar cildi yeniliyor ve canlandırıyor. Anti aging özelliği sayesinde de özellikle kadınlar tarafından sıklıkla tüketilen narın çekirdeğindeki yağ tüm vücudu içten besleyerek sağlık veriyor. Cildinize olduğu kadar solgun saç ve kırılan tırnaklarınızı da nemlendirerek sağlıkla parlatan ve güçlendiren nar, eşi bulunmaz bir vitamin kaynağıdır. Cilt hücrelerini koruyarak yaşlanma belirtilerini azaltan narın vücuttaki hormon dengesini de düzenlediği bilinmektedir.

 

  • Mürdüm Eriği

B ve C vitamini açısından oldukça zengin olan mürdüm eriği içerisindeki maddeler sayesinde vücudumuzdaki bağ doku katmanlarını koruyarak erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırıyor. Vücudun ihtiyacı olan kalojen maddesini sağlayarak cildin daha sıkı ve sağlıklı görünmesini sağlıyor. Ciltte lekelenme oluşmasına neden olan hiper pigmentasyonu da azalttığı bilinen mürdüm eriğini her gün yediğiniz takdirde cildinizdeki iyileşmeyi hissedeceksiniz.

 

  • Karpuz

Yaz aylarlının vazgeçilmez meyvesi karpuzda bulunan likopen maddesi kanseri önleyen önemli bir antioksidandır. Likopen kırmızı meyve ve sebzelerde bulunan bir maddedir. Hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşan karpuz aynı zamanda vücudun su ihtiyacını da karşılayarak daha nemli ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlamaktadır.

 

  • Çilek

Kalojen üretimin artırması ve yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşması sayesinde çilek de cilt için oldukça değerli bir besin kaynağıdır. C vitamini açısında çok zengin olan çilek aynı zamanda içeriğindeki maddeler sayesinde dişlerdeki lekeleri de ortadan kaldırmaktadır. Çileğin yanı sıra yaban mersini, portakal ve kivi de cilde oldukça yararlı olan meyveler arasında yer almaktadır.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Göz altı tedavisi Ankara Kliniklerinde başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

Top