Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Cilt Bakımı için Yapılması Gerekenler

Cilt Bakımı için Yapılması Gerekenler

Cilt Bakımı için Yapılması Gerekenler

Temiz, canlı ve parlak cilt kadını en başarılı makyajdan dahi daha güzel gösterebilir. Siyah noktalarla dolu, soluk ve yorgun bir cildi makyajla kapatmak için çok fazla fondöten ve pudra kullanmak gerekeceğinden oldukça yapay bir görünüm söz konusu olabilir.

Bu nedenle makyajdan önce cildimizin bakımına ve temizliğine gereken özeni göstererek çok daha güzel görünebiliriz.

Şimdi sizlerle güzel bir cildin önündeki engellerin nedenleri hakkında bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz. Nedenleri bildiğimiz takdirde çözümleri de kolayla bulabiliriz.

Siyah Nokta ve Sivilcelerin Oluşum Nedeni

Cildimizde bilindiği gibi çok sayıda gözenek bulunmaktadır. Alt tabakada üretilen yağ bu gözeneklerden dışarıya atılmaktadır. Siyah noktaların nedeni gözeneklerin temizlenmemesi ve bu nedenle atılması gereken yağın gözenekte kirlerle birlikte birikmesidir. Atılamayan yağ ise cilde zarar verir. Akneleri meydana getiren bakterilerle birleşen yağlar da sivilcelerin oluşmasına neden olur.

T Bölgesinde Daha çok Siyah Nokta Olmasının Nedeni

Yüzümüzde alnımız, burnumuz ve çenemizin oluşturduğu T bölgesinde yanaklara oranla daha çok yağ hücresi bulunur. Bu nedenle cilt temizliğinde bu bölgeye ayrı bir özen göstermemiz gerekir.

Cilt Temizliğinde Yapılmaması Gerekenler

Temizliğe dikkat etmemek kadar abartmak da cildimize zarar verebilir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa temizlenmesi yeterli olan cildimizi 2 defadan fazla kimyasallara ve pamuğun tahrişine maruz bırakmak zedelenmesine neden olabilir.

Cilt tipinizi uzman yardımı ile belirledikten sonra uygun bir temizleyici ürün kullanmak yapılabilecekleri en sağlıklısıdır.

Elimizi yüzümüze sürmeyi artık bırakmalıyız. Çünkü ellerimizde tahmininizden çok daha fazla zararlı bakteri bulunur.

Sivilceleri Sıkmak

Artık herkesin bildiği bir gerçek ama yine de hatırlatmak istedik. Sivilcelerinizi sıkarak yapacağınız tek şey daha fazla sivilce çıkmasına neden olmaktır. Eliniz her yüzünüze gittiğinde bu gerçeği kendinize hatırlatın. Özellikle ağrılı sivilcelerin rahatlatılması gerekebilir. Bu durumda ise elinizi iyice temizledikten sonra parmaklarınıza temizce bir mendil alın ve fazla baskı uygulamadan temizliği yapın. Sonrasında ise cildinizin diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için alkol yardımı ile bu bölgeyi temizleyin.

Bir önceki yazımızda Boyun Kırışıklığı için Yapılması Gerekenler başlığı içeren makalemizde boyun kırışıklığı için jimnastik, boyun kırışıklığı için jimnastik boyun kırışıklığı için egzersiz boyun kırışıklığı için tavsiyeler boyun kırışıklıkları ve boyun kırışıklığı için tavsiyeler hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top