Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Cilt Kaşıntısının Sebepleri

Cilt Kaşıntısının Sebepleri

Cilt Kaşıntısının Sebepleri

Tıp biliminde kaşıntı, prurif olarak adlandırılır. Bu sorun, kaşınan insanlara ciddi bir rahatsızlık verir. Kötü bir durumda kalan insanlar da bu sorunun nedenlerini ve çözümlerini araştırırlar.

Kaşıntının Sebepleri

  • Kaşıntı karaciğer rahatsızlığından dolayı oluşur. Ayrıca safra kanallarının tıkanmasının ardından meydana gelir.
  • Ender olarak görülse de kaşıntının kanser belirtisi olabildiği gözlemlenmiştir.
  • Böbrek yetmezliği hastalığında kanda görülen yüksek miktarda ürenin ve diğer atık maddeler de kaşıntıya sebep olabilmektedir.
  • Vücutta bulunan kurtçuklar da kaşıntıya sebep olur. Özellikle kancalı kurt olarak bilinen parazitler vücutta kaşıntı yapar.
  • Ayrıca yüzücü kaşıntısı, köpek ve kedi kancalı kurtlar da kaşıntıya sebep olur ve ciltte döküntü oluşturur.

Cilt sorunlarının nedenlerinin başında kaşıntı gelir. Bundan başka sebepler arasında böcek sokması, ürtiker, cilt parazitleri, lichen planus ve atopik dermatit parazitleri de bulunur. İnsan yaşlandıkça kaşıntı hali de artar. Ayrıca kullanılan bazı kimyasal ilaçlar da kaşıntı yapabilir. Bu ilaçlara örnek vermek gerekirse; kodein ve aspirin gibi ağrı kesiciler verilebilir.

Cilt Kaşıntısının Sonucu

Kaşınma olan ciltte kalınlaşma görülür. Cilt kalınlaştıkça kaşınma oranı da artar. Bazı durumlarda ise stres nedeniyle kaşınma görülür. Bu durum, kaşıntı duygusunu çok daha fazla artırır. Bazı insanlar kaşıntının mikrop ve parazitten kaynaklandığını düşünür, ancak yine de doktora gitmek gerekir. Stresten kaynaklı kaşıntılarda bir psikolog ile de görüşme yapılması mantıklı bir yoldur.

Cilt Kaşıntısının Tedavisi

Kaşıntı sorununun belirli bir ilacı yoktur. Antihistaminiklerantihis kaşıntı oranının azalmasına yardımcı olsa da tamamen yok etmez. Doktorun verdiği ilaçlar insanı sakinleştirmeye yarar. En azından kabusa dönen hayatı biraz daha çekilir kılmayı sağlayabilir.

Bir önceki yazımız olan Göz altı tedavisi Ankara Kliniklerinde başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

Top