Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > CİLT KIRIŞIKLIKLARI VE ÖNLEME YOLLARI

CİLT KIRIŞIKLIKLARI VE ÖNLEME YOLLARI

CİLT KIRIŞIKLIKLARI VE ÖNLEME YOLLARI

Kırışıklık Nedir? Neden Olur?

Kırışıklık cilt yüzeyinde meydana gelen kıvrımlar ya da çizgiler olarak tanımlanmaktadır. Halk arasında kırışıklıklar yaşlanma belirtisi olarak bilinmektedir. Çünkü genel olarak belli bir yaşın üzerinde olan kişilerde meydana gelmektedir. Dolayısıyla yaşlanmanın doğal bir süreci olarak kabul edilmektedir. Yaş ilerledikçe cilt daha ince bir hal almaktadır. Ayrıca cildin esnekliği azalmakta ve daha hassas olmaktadır. Bu yapıya sahip olan cilt giderek kıvrımlı bir yapıya bürünmektedir. Bunun yanı sıra sigara da ciltteki kırışıklıkların artmasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre sigara içen kişilerde kırışıklık görülme sayısı daha fazladır. Sigara dumanının içerisinde bulunan toksinler cilt yapısına zarar vermektedir ve yaşlanmaya neden olmaktadır.

Kırışıklık Tedavisi Mümkün Müdür?

Kırışıklık her insanın belli bir yaştan sonra şikayetçi olduğu durumlar arasında yer almaktadır. İlerleyen yaşlarda kırışıklıktan tamamen kurtulmak pek mümkün değildir. Fakat kırışıklık oluşumuna erkenden müdahale etmek ve oluşumunu ertelemek mümkün olmaktadır. Tedavi şekillerine bakıldığında kırışıklık oluşumunu önlemek veya ertelemek için birçok seçenek bulunmaktadır. İnsanlar kendilerine uygun olan tedavi şeklini seçerek bu rahatsız edici cilt görüntüsünden kurtulabilmektedir. Tedaviye başlamadan önce yapılması gereken en önemli davranış tedavinin yan etkisi olup olmadığını öğrenmektir. Cilt ile ilgili bir uygulama olduğundan dolayı aksi takdirde istenmeyen birçok cilt problemi ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenli bilinçli davranmak gerekmektedir.

Kırışıklık Hangi Bölgelerde Görülür?

Kırışıklığın meydana geldiği bölgeler yaş ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ciltte meydana gelen bu kıvrımların ilk görüldüğü yer genel olarak alın bölgesidir. Daha sonra ise göz çevresinde, ağız etrafında, kaşların arasında, boyunda ve eller üzerinde ortaya çıkabilmektedir. Meydana gelen kırışıklıklar cilt görüntüsünün değişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bazı bireylerde psikolojik etkiler görülmektedir. Cilt kıvrımlarına sahip olmak bir hastalık olarak nitelendirilmemektedir. Dolayısıyla kırışıklık sahibi olan insanların tedirgin olmalarını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Kırışıklığın meydana geldiği bölgelerde eğer istenirse tedavi amaçlı yöntemler uygulanabilmektedir. Bu durum kişinin isteğine kalmıştır. Tedaviden sonuç alınıp alınmayacağı cilt tipine göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Kırışıklık Nasıl Önlenir?

Kırışıklık genel olarak insanlar tarafından istenmeyen bir cilt halidir. Buna bağlı olarak da kırışıklık önlemek için yapılabilecek birtakım pratik bilgiler mevcuttur. Cilt kıvrımlarını önlemek için öncelikle sigara içmekten uzak durmak gerekmektedir. Sigara içen insanlarda kırışıklık görülme olasılığı daha yüksek olmaktadır. Kırışıklık oluşumunu önlemek için yapılabilecek diğer bir davranış ise güneş ışınlarına fazla maruz kalmamaktır. Aşırı güneş ışınları ciltte bozulmalara yol açmakta hatta cilt kanserine bile yol açabilmektedir. Bu nedenle güneş koruyucuları kullanılmalı, şapka takılmalı ve şiddetli güneş ışınlarından kaçınmaya özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra yüksek faktörlü güneş koruyucuları kullanmak cilt açısından faydalı olmaktadır.

Ciltteki Kırışıklık İçin Tedavi Şekilleri

Kırışıklık her insanın ortak problemi olduğundan dolayı bu konuda uygulanan birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak bu tedavilerin hangilerinin kesin sonuç verdiği ya da başarılı olduğu bilinmemektedir. Kırışıklık tedavisinde lazer tedavisi, kimyasal soyma işlemi, dermabrazyon işlemi, yüz gerdirme, Botoks, kolajen enjeksiyon ve doğal yöntemler gibi tedavi şekilleri uygulanabilmektedir. Uygulanan bu yöntemlerin bazı cilt tiplerinde yan etkileri meydana gelebilmektedir. Bu nedenle tedavi yöntemini uygulamadan önce cilt tipine uygun olup olmadığı araştırılmalı ve ona göre tedaviye başlanmalıdır. Her cilt tipi farklı yapıya sahip olduğundan dolayı meydana gelebilecek sonuçlar da kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden uygun tedaviyi seçmek büyük önem taşımaktadır.

Kırışıklık İçin Doğal Ve Kolay Tarifler

Kırışıklığa karşı uygulanacak doğal tedaviler cilt kıvrımının bulunduğu bölgeye bağlı olarak değişmektedir. Alın bölgesi kırışıklıkları için C vitamini içeren tedaviler etkili olmaktadır. Limon suyu ve avokadoyu iki hafta boyunca tüketmek alın görünümünün düzelmesine yardım etmektedir. Üst dudak çevresinde görülen kırışıklıklar için ise zeytinyağı oldukça faydalıdır. Üst dudak bölgesine birkaç damla zeytinyağı sürmek o bölgedeki nemi artırmakta ve cildin yumuşamasını sağlamaktadır. Nem derecesi dengelenen cilt daha sağlıklı bir görünüme kavuşmaktadır. Dekolte bölgesinde görülen cilt kıvrımları için ise yeşil çay etkili olmaktadır. Ağız bölgesindekiler için ise soyanın etkili olduğu ve masaj şeklinde uygulanması gerektiği söylenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Göz altı tedavisi Ankara Kliniklerinde başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

Top