Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Çin Seddi Nedir?

Çin Seddi Nedir?

Çin seddi nedir

Çin Seddi Nedir? Neden ve Nasıl Yapılmıştır?

Dünyada bulunan en büyük ve etkili savunma duvarları olarak tarihe geçmiş olan Çin Seddi Çin’in kuzey batısını kaplamaktadır. Uzaydan da görülebilmektedir. Görünüşü nehir görüntüsü şeklinde olmaktadır. Boyu bayağı uzundur.

cin-seddi-uzunlugu

Yapının ilk temellerinin atılışı M.Ö 7. yy olarak belirtilmiştir. Temeli Vhu Krallığı atmıştır. Eyalet olarak bölge Henan’dır. İlk setin uzun olmadığı belirtilir. Sonraki yıllarda saldırıların artması ile birlikte uzunluk da artmıştır. Saldırılar Moğol, Tunguz ve Hun birliklerince yapılmıştır. Rahatsız olan Çinliler bu durumu ele alarak seddi uzatmaya karar vermiştir. O dönem imparatorluk yapan Qin Shin Huang ise alanı kaplamış ve aşılmaz bir duvar ördürmüştür. İmparator dışında zamanla ekleme yapılarak günümüze kadar şu anki hali ile ulaşmıştır.

Çin Seddi uzunluğu 10.000 km olduğu belirtilir. Yükseklik bölge bölge 7 ila 10 m. arasında değişmektedir. Duvarlarda bazı görev alanları vardır. Bunlar; okçuluk ve siper alanlarıdır. Yapımı boyunca 2 milyona yakın işçinin çalıştığı tespit edilmiştir.

Çin Seddi özellikleri:

  • 9 km’de bir fenerli kule vardır.
  • Taban 7, üst 6 metre kalınlıktadır.
  • Uzunluk Türkiye’nin çevresini iki kez turlar.
  • Duvarlara kısım kısım saraylar yapılmıştır.
  • Tarihte en fazla çalışan insan sayısı Çin Seddi’ndedir.

cin-seddi

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top