Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Demir Emilimini Engelleyen Yiyecekler

Demir Emilimini Engelleyen Yiyecekler

Demir emilimini artıran yiyecekler

Demir Emilimini Engelleyen Yiyecekler Nelerdir?

Demir, et, tavuk ve balığın yanı sıra diğer deniz ürünlerinde de bulunmaktadır. Otlarda ise tahıl, baklagiller, fındık, yeşil yapraklı olan sebzeler gibi pek çok gıdada da yer almaktadır. Demir oksijen taşır. Vücutta da daha pek çok yararlı işlevi vardır, sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

 

Özellikle diyet yapanlar için vazgeçilmezdir demir. Tüketilen demirin sadece birazı emilir. Karaciğerde, dalakta ve kemik iliklerinde depolanırlar.

Fosfordan zengin olan gıdalar: Kalsiyum ve fosfor kemik sağlığını korur. Tavuk, balık, süt ürünlerinde fosfor bulunur. Bunlar ayrıca demir kaynaklıdır. C vitamini ile destekleyin ve emilim engelini kaldırın.

Kalsiyumdan zengin olan gıdalar: Yoğurt, peynir, sardalye, somon, şalgam gibi gıdalarda kalsiyum vardır. 300 mg kalsiyum alımı demir emilimini engellemektedir.

demir-emilimi

Fitat gıdalar: Baklagiller ve tahıllarda vardır.

Çay ve kahve: Çayda ve kahvede tanen bileşiği vardır. Bu emilimi bozabilir. Elma suyu ve şarapta da tıpkı bira gibi tanen bulunmaktadır.

Okzalat gıdalar: Ispanakta demir vardır ancak içinde bulunan okzalat demir emilimini engelleyebilir. C vitamini ile destekleyebilir, emilim engelini önleyebilirsiniz.

Demir emilimini artıran gıdalar ise şunlardır: Kivi, narenciye, karnabahar, hardal, çilekte c vitamini vardır. Et ve balıkta da vardır. Bu gıdalar emilimi destekler ve artırır.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top