Buradasın
Ana Sayfa > Diyet > Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri

Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri

Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri

Fazla kilolarından şikayetçi olan hanımlar, zorlu diyet programlarına ayak uydurmakta zorlanırlar. Aslında yiyeceklerden mahrum kalmadan ve kolayca kilo vermek mümkündür. Zayıflamak için aç kalmak veya sevilen bütün yiyeceklerden mahrum kalmaz gerekmeyebilir Bu yazıda sizlerle diyet yapmadan nasıl kilo verilebileceği ile ilgili ipuçlarını paylaştık.

Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri

Öğünlerin zamanlanması: Yemek yemeğe başladığınızda alarmınızı 20 dakika sonraya kurabilirsiniz. Böylece bu süre içerisinde tüketmeniz gereken yemekleri, daha yavaş ve küçük lokmalar şeklinde tüketirsiniz. Zayıflamak isteyenlerin yapması gereken ilk şey çok çiğnemek ve yavaş yemektir. Yemeği hızlı yemek, tokluk hissini geç oluşmasına ve fazla yemeye sebep olur.

Daha fazla uyumak: Amerikalılar, yaptıkları araştırmalar sonucunda az uyuyan kişilerin çok daha fazla yemek yediğini tespit etmiştir. Bu durumuun sonucunda da kilo alma durumu ile karşılaşılır. Uykunuzu düzene sokmak ve biraz daha fazla uyumak, kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Sebze tüketimi: Akşam yemeklerinde tek çeşit bir sebze yerine birkaç çeşit sebze bulundurabilirsiniz. Böylece öncelikle gözünüz doyacak ve saldırma hissi ortadan kalkacaktır. Ayrıca zeytinyağlı ve baharatlı sebze yemeklerni tüketmek, hem doymanızı hem de kilo vermenizi sağlayacaktır. Bu yemeklerin içerisinde veya yanında yağlı soslar kullanmak zararlıdır. Ayrıca tavuk ve et suyu ile yapılan çorbalar lezzetlerinin yanında çok daha fazla tok tutarlar. Sebze çorbaları da böylece tok tutar ve lezzetlenir. Kremalı çorbaların kalorileri yüksektir ve bu nedenle uzak durulması gerekir. Öğünlere çorba ile başlanması yeme hızını düşürür.

Tahıllı yiyeceklerin tüketimi: Arpa, esmer pirinç, kara buğday veya tam tahıllı buğday gibi besinler kilo vermede önemli rol oynarlar. Ayrıca kolestrolünüzü de dengeler ve tokluk hissi yaratır. Bu nedenle hamur işi gıdalar dahi tam tahıllı malzemeler tercih edilmelidir.

Dar kıyafetler: Vücudunuza tam olmayan kıyafetleri sürekli olarak görebileceğiniz bir yere koyun. Böylece kilo vermedeki motivasyonunuz artacaktır. Böylece çaba gösterecek ve sabırlı davranacaksınız.

Şeker tüketiminin azlığı: Öncelikle bol bol su tüketin. Her içecek yerine su içmeyi tercih edin. Eğer içtiğiniz su tatsız geliyorsa veya su tüketimini renklendirmek istiyorsanız suyun içerisine nane veya limon ekleyebilirsiniz.

Bardak seçimi: Su hariç diğer içecekleri tüketirken, geniş ve uzun bardaklar kullanmak yerine ince ve uzun bardaklar kullanmak, bu tür sıvılardan alacağınız şekeri düşürecektir.

Yeşil çay tüketimi: Yeşil çayı günde en az bir kez tüketmek, kilo vermenize ve metabolizmanızın hızlı çalışmasına yardımcı olur. Şekersiz olarak içilen yeşil çayın kalorisi ise sıfırdır.

Dışarıda yemek yemek: Evde kendinize hazırladığınız yiyeceklerde yağ ve tuz kullanımında kontrol sağlanabilir. Ancak dışarıda yenen yemekler genellikle sağlıksız ve kalorilidir.

Sofradan kalkmak: Yemek yeme sırasında sofraya lazım olan bir şeyi kalkıp siz getirin veya yemek yerken sohbet etmeye çalışın. Böylece yemek yeme sürenizi uzatacak ve beyne doyma hissinin gitmesini sağlayacaksınız. Ayrıca bu durum yemek yeme hızınızı da düşürecektir.

Naneli sakız: Evinizde naneli sakın bulundurmanızda fayda var. Film veya dizi seyrederken veya bilgisayar başında vakit geçirirken, insanda açlık hissi oluşur. Bu zamanlarda ağzınıza naneli sakız atmanız, iştahınızın kapanmasına yardım edecektir.

Küçük tabak kullanımı: Küçük bir tabağa koyulan yemek, insanın gözüne daha çok görünür ve böylece doyma hissi daha kolay oluşur. Böylece sofradan daha az yemek yemiş bir şekilde kalkacaksınız. Küçük tabakta yemek yemek, 200 kalori daha az almanızı sağlar.

Bir önceki yazımızda İştah Kapatan Besinler başlığı içeren makalemizde iştah kapatan besinler, iştah kesen yiyecekler ve iştah nasıl kapanır hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top