Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?

Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?

Drift nasıl yapılır?

Drift Nedir?

Arabanın virajı dönerken arka kısmın kontrolden çıkması ve en az u şeklinde bir dönüş yapması ile açıklanabilir. Türkçe’deki adı “yanlama”dır.  Genel olarak gösteri amaçlı yapılmaktadır. Motora ve lastiğe zarar verse de uygulayıcıları için ve gösteri için zevk kaynağıdır.

Drift Nasıl Yapılır?

Öncelikle jantın 17″ ebatında olması gerekir. Lastik yanakları ince olmalıdır. Arkadan itiş gücüne sahip bir aracınız olmalıdır. Güçlü bir motor da olmazsa olmazdır. Drift yapılabilen araçlarda diferansiyel kit vardır. Bu sayede tekerlek hızı drift anında kontrol edilir.

Bazı Drift Türleri:

El Freni İle Drift: Bodoslamadır. Viraja girerken debriyaja sonuna kadar basılır. Viraja girerken el freni çekilir. Arka kopar ve gaza basılır.

Debriyaj İle Drift: Araç gücünü azalttığında debriyaja yüklenilir. Arkayı kaydırmak için kullanılır.

Fren İle Drift: Viraja girince arka kayana kadar frene basılır. Kayma sonrası gaz verilir.

Hız İle Drift: Geniş bir viraj seçilir. Süratli hızda iken direksiyon yavaşça çevrilir. Kaymadan hız artırılır. Hız artarken gaz vermeye devam edilir.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top