Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Dünyanın En Derin Noktası: Mariana Çukuru

Dünyanın En Derin Noktası: Mariana Çukuru

Mariana Çukuru

Dünyanın En Derin Noktası: Mariana Çukuru

Mariana Adalarına bağlı olan ve Büyük Okyanusun batısındaki Endonezya bölgesinde yer alır. Dünyada bulunan en derin nokta olarak ifade edilir. 10.994 metre derinliğe sahiptir. Genişlik ise 69 km’dir. Nasıl oluştuğu konusunda halen araştırmalar yapılmaktadır. Ancak bilim adamları bu durumu: Yer kabuğunu oluşturan plakaların çarpımı olarak belirtmişlerdir. Çarpma sonucu plakalar alt alta gelir. Buna da “dalma” denmektedir.

Yoğunluğu çok olan plaka daha alta geçer. Bu sayede bu bölgede çeşitli şiddetli depremler gözükebilir. Depremler ile birlikte derinlikler artabilir. Pasifik plakası ile Marina plakası çarpışarak Marina çukurunu meydana getirmiştir.

Doğal yollarla meydana gelen bu doğa olayı için Amerikalı birkaç asker araştırma yapmıştır. Dalış süresi 5 sat kadar sürmüştür. Ünlü bilim kurgu film yapımcısı olan James Cameroon da özel aracı ile araştırmalar yapmıştır. Bu uzun süren araştırmalarda tehlikeli durumlara da rastlanılmıştır. Zira en aşağıdaki noktadaki basınç oranı yeryüzünün 1000 katı oranına tekamül etmektedir. Cameroon’un özel aracı da buna istinaden yapılmıştır. Sonuç olarak bu durum yardımsız ve özel araçsız bir insanın okyanusta araştırma yapamayacağını göstermektedir.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top