Buradasın
Ana Sayfa > Genel > E-104 Katkı Maddesi ve Zararları

E-104 Katkı Maddesi ve Zararları

E-104 Katkı Maddesi

E-104 Katkı Maddesi ve Zararları

Gıda sektöründe pek çok katkı maddesi ürün bulabiliyoruz. Bunlar tatlandırıcı, renklendirici ve daha fazlası olarak çeşitlendirilebilir. Sizlere bu yazımızda renklendirme kategorisinde yer alan E-104 gıda boyasından bahsedeceğiz.

E-104 maddesi içeceklerde daha çok kullanılan bir katkı maddesidir. Renkli şekerler için de sıklıkla kullanılmaktadır. Gelişmiş olan ülkelerde yasaklanmıştır ancak Türkiye’de günümüzde serbest bir katkı maddesidir.

Gıdalara genel olarak sarı ve tonları şeklinde renkler verir. Yapısal olarak sentetiktir. Kanserojendir. Küçük çocuklarda hiperaktiflik meydana getirir. Diğer yaş gruplarına ise çeşitli alerjik hastalıklar yayar. Eğer çocuklarda görülüyorsa bu alerjikler kalıcı olabilir.

Sağlık Bakanlığı’nın getirmiş olduğu yasaklamadan dolayı artık bu tür maddelere gıda etiketinde yer verilmektedir. Bu yüzden ürün alırken artık etiketlerini kontrol etmekte fayda var.

İşte etiketlerde görebileceğimiz E-104‘ün çeşitleri;

  • CI 47005
  • Gıda sarı 13
  • Kinolin Sarısı
  • Kunolin Sarı

Kullanımdaki amaç: Sarı ve yeşil tonları renk canlılığı katar.

Tür: Sentetik

Yan etkiler(Gıda boyası zararları): Alerji yapar. Kanser riski vardır.

Not: Dinde alkol yasaktır. Bu tür maddede de alkol kullanılmıştır.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top