Buradasın
Ana Sayfa > Anne ve Çocuk > Ergenlik Çağındaki Bir Çocukla Nasıl Konuşulmalı?

Ergenlik Çağındaki Bir Çocukla Nasıl Konuşulmalı?

Ergenlik Çağındaki Bir Çocukla Nasıl Konuşulmalı?

Ergenlik çağındaki çocuk zaten hayatının oturma evresindeki depresif duyguların tavan yaptığı bir yaştadır. Bu yüzden hitap biçiminden kullanılan herhangi en ufak bir sözden bile büyük tepkiler büyük yanlış anlaşılmalar çıkarması kadar normal bir şey yoktur. Bunun en çok vermesini çekenler ise yine bu ergenlik çağındaki çocukların aileleri olmaktadır. Birçoğuise bu konuda çocuklarını en iyi şekilde anlamak için psikiyatrik yollara başvurmaktalardır. Onlara her zaman kibar bir dille yapmak istediğiniz şeyleri sanki onun istedikleriymiş gibi anlatıp bu şekilde yol göstermek gerekmektedir. Çünkü çocuklar beyninde bir çok hormon ilk kez bu dönemde salgılandığından dolayı kızgın bir o kadarda agresif davranışlar sergileyebilirler. Çocukların bu dönemdeki davranışlarını aileleri ve çevresindekiler hiç bir şekilde ona hissettirmeyip dönemi en iyi şekilde atlatmasını sağlamalıdırlar. İnsanların bu dönemde kazandıkları birçok kişisel özellikte hemen hemen hayat boyu onlarla birlikte kalmaktadır. Bu sebepten dolayı onlara güzel şeyler öğretip iyi şeyler yapması gerektiğini onların anlayabileceği yumuşak bir şekilde ifade etmekte çocuğun ileride ki karakterinde oldukça büyük faydalar vermektedir

Ergenlik Çağındaki Bir Çocuk En Çok Nelere Tepki Gösterir?

Ergenlik çağındaki çocuklar en çok kendileri üzerinden yapılan şakalar onlara söylenen hakaretlere karşı tepki göstermektedir. Onlara hiç bir şekilde hakaret edilmemesi gereklidir. Çünkü böyle çocuklar büyüdüklerinde saldırgan bir karaktere bürünmüş insanlarla alay edebilen bir insan halini almış olmaktadır. Aşk kavramı hayatlarına ilk bu dönemde girdiğinden dolayı bu konudaki tersliklerde onları çok sinirlendirmektedir. Ailelere işte tamda burada görev düşmektedir. Onlara arkadaş gibi davranıp doğru yolu bulmaları sağlanmalıdır.

Ergenlik Çağındaki Bir Çocuk İçin Anne Ve Baba İçin Tavsiyeler

İlk olarak anne ve babalara onlara asla kırılmaması gerektiği bir zamanlar kendilerinin de bu dönemlerden geçtikleri hatırlatılmalıdır. Çocuklar anne ve babalarını yeri geldiği zaman arkadaş olarak görebilmeli onlara bütün dertlerini anlatabilmelidirler. Bu dönemde çocukların kesinlikle yetenekli olduğu sporlarda eğitim kaldırılması gerektiği de aile uzmanları tarafından oldukça sık tavsiye edilmektedir. Özgüvenini kırmamak için kesinlikle ergenlik çağındaki çocuğa nasıl davranılır konusunu bilmeniz gerekmektedir.

 

 

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top