Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Ergenlik Sivilcelerine Çözüm

Ergenlik Sivilcelerine Çözüm

Ergenlik Sivilcelerine Çözüm

Ergenlik dönemindeki bireylerin hormonel dengelerinde bir takım bozulmalar meydana gelir. Bu da ciltte aşırı yağlanmayı, yüzde, boyunda veya vücutta sivilce çıkmasını beraberinde getirir. Ergenlik döneminde oluşan akneler ve sivilceler çözümsüz değildir. Tavsiyeleri dikkate almak ve sağlıklı bir tedavi süreci izlemekte fayda vardır.

Ergenlik Sivilcelerine Çözüm

Yağsız sabunları kullanarak akne, siyah nokta veya tıkalı gözeneklerle baş edilebilir. Özellikle üzerinde non-komedojenik veya non-aknejenik yazanları tercih etmek gerekir. Sabun kullanırken nazik hareketlerle masaj yaparak yüzünüzü yıkamanız gerekir. Ciltte lif kullanmak veya havluyla kurulamak tahrişe neden olabilir. Tahriş olan bölgelerde sivilce oluşumu daha fazladır.

Sivilceler İçin Çeşitli Yöntemler

  • Çok Sık Yüz Yıkamayın

Akneye sebebiyet veren temiz cilttir. Ancak cildi yıkarken tahriş edici ve sert hareketler kullanmanız da sivilce oluşumuna neden olabilir. Yüz yıkamada kullanılan fırçalar, lifler veya kötü kimyasal ürünler de sivilce oluşumunu artırır. Yumuşak hareketlerle doğru ürünler kullanarak ve ılık bir suyla yüz yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir.

  • Sevdiğiniz Yiyeceklerden Uzak Durmayın

Sivilce oluşturduğu düşüncesiyle tüketilmemesi önerilen yiyeceklerin dozunda kullanılması, sivilce oluşturmaz. Sivilceler, gözeneklerin tıkanması  veya bakteri oluşumundan dolayı oluşur. Akne oluşturduğuna emin olunan yiyeceklerden uzak durulması mantıklıdır. Ancak pizza, çikolata veya yağlı yiyeceklerden tamamen uzak durmak, sivilce oluşumunu engellemez.

  • Su Tüketimi

Ciltteki günlük nemin korunması için bol su içmek gerekir. Ayrıca A ve E vitamini bulunan sebze ve meyvelerin tüketilmesi de oldukça sağlıklı olacaktır. Çünkü bu vitaminler cilt için önemlidir. Yeşil sebzeler E vitamini bakımından fayda sağlarken; şeftali, havuç gibi besinler ise A vitamini yönünden zengindir.

  • Kozmetik Ürünleri

Kimyasal ürünlerin çoğunda yağ oranı oldukça yüksektir. Sivilce oluşumunu önlemek için bu tür ürünlerden uzak durmak gerekir. Gözenekleri kapatan krem bazlı pudralar veya fondötenler cilde zararlıdır. İçeriğinde hafif mineraller bulunan ve cilde nefes aldıran kozmetikleri kullanmakta fayda vardır.

  • Yüze Dokunma Alışkanlığı

Akneler ve sivilceler, yüzü ovuşturmak veya yüze sürekli olarak dokunmak gibi nedenlerden dolayı oluşabilir. Ayrıca bir şey dinlerken veya beklerken sıklıkla yapılan eli yüze dayama hareketi de cilt için sağlıksızdır. Cep telefonlarında da ellerdeki kadar mikrop vardır ve bu cep telefonlarının yüze temas etmesi sivilce oluşumunu tetikler. Akne ve sivilce çıkaran bir diğer faktör de terdir. Terin ciltte kuruması oldukça zararlıdır. Bu nedenle terlediğinizde cildinizi yıkamanız önerilir.

  • Sivilcelere Dokunmak

Sivilceleri sıkmak, çok daha kötü bir görüntüye ve sağlıksız bir duruma sebebiyet verir. Sivilcelerin kesinlikle sıkılmaması gerekir. Bu işlem yüzünden sivilceler daha uzun süre kalır ve kabuklaşır. Ayrıca sivilce sıkılan bölgede iltihap yayıldığı için başka sivilcelerin çıkması da olağandır.

 

Bir önceki yazımız olan Göz altı tedavisi Ankara Kliniklerinde başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

Top