Buradasın
Ana Sayfa > Saç Bakımı > Erkeklerde Saç Dökülmesi Sorunu

Erkeklerde Saç Dökülmesi Sorunu

Erkeklerde Saç Dökülmesi Sorunu

Erkeklerin saç yapısı kadınlara göre daha zayıf olduğu için dökülmeye çok daha meyillidir. Bunun yanı sıra genetik faktörler, vitamin eksikliği ve stres gibi nedenlerle saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabilir.

Androgenetik Alopesi

Genetik faktörler sonucunda ortaya çıkan saç dökülmesi sorununa Androgenetik Alopesi adı verilir. Saç dökülmesinin nedeni Dihidtestosteron adı verilen hormondur. Androgenetik Alopesi’de saçlar tepe ve alın bölgesinden dökülmeye başlar. Dökülen saçlar yerlerini daha ince ve zayıf saçlara bırakır. Dökülme öncesi saç renginde hafif açılma görülebilir. Saçlar dökülse dahi saç kökleri yerinde durur. Tedavilerde bu kökler canlandırılmaya çalışılır.

Dökülmenin ilk aşamalarında saçlarda yağlanma görülebilir. Bazı erkeklerde dökülme hızlı gerçekleşirken bazılarında 15-20 yıllık bir sürece yayılır.

Saçlardaki Zayıflamanın Belirtileri Nelerdir?

  • Tepe bölgesindeki saçlarda incelme
  • Saç telinde incelme
  • Dökülme hızının artması
  • Alın ve tepe bölgelerinde meydana gelen yağlanma
  • Saçın hacminde meydana gelen zayıflama

 

 

Saç Dökülmesini Önleyici İlaçlar

Saç dökülmesine karşı kullanılan Amerika onaylı iki farklı ilaç vardır.

Minoxidil (Rogaine)

Amerika onaylı olan bu ilaç kılcal damarları açarak kan dolaşımını hızlandırır ve böylece saç derisinin beslenmesini sağlar. Böylece saç telleri de beslenir, güçlenir ve tellerde kalınlaşma oluşur. Bu ilaç kadınlarda 2 ila 4 ay içersinde etkisini gösterirken erkelerde 1 yıl boyunca ürünün kullanılması gerekmektedir. Oldukça ekonomik olan ilaç kalıcı bir çözüm sağlamaz. İlacı kullanmayı bıraktıktan birkaç ay sonra saç tellerinde zayıflama kendisini tekrar gösterir.

Finasterit

Amerika onaylı bir başka ilaç olan Finasterit saç dökülmesi sorununun köklerine iner. Erkek hormonlarından kaynaklanan saç dökülmesi için uzmanlar en etkili ilaç olarak Finasterit’i göstermektedir. Uygulama sonrasında saç tellerinde kalınlaşma ve güçlenme ortaya çıkar ve saç dökülmesi durur. İlacı bıraksanız dahi etkisi kişiden kişiye değişmek üzere 2-4 yıl arasında devam eder. 4 yılın sonunda güçsüzleşme başlasa da bu uzun bir süreçtir.

 

Bir önceki yazımızda Röfle Yaptırmayı Düşünenler için Öneriler başlığı içeren makalemizde röfle yaptırırken bunlara dikkat, röfle yaptırmanın püf noktaları ve röflenin püf noktaları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top