Buradasın
Ana Sayfa > Yemek Tarifi > Ev Gözlemesi Yapımı

Ev Gözlemesi Yapımı

Ev Gözlemesi Yapımı

Herkes tarafından keyifle yenilen gözlemeleri, evlerde yapmak da mümkündür. Becerikli hanımlar, ev gözlemesi yapımı ile kendilerine ve ailesine ziyafet çekebilirler. Öncelikle gözleme hamurunun 15-20 dakika kadar dinlendirilmesi gerekiyor. Ancak dinlendirmeden önce hamurun hafif sert olması gerekir, çünkü nemli beze sarılan hamur yumuşayacakır. Bundan dolayı çok yumuşak bir hamur elde edilmemesi önerilir. Oklavaya veya merdaneye yapışmaması için de bu özelliğe dikkat edilmesi gerekmektedir. Hamuru incecik açmanız, güzel ve kolay pişmesini sağlar. Ancak iç malzemesini çok fazla koymamanız gerekir, aksi takdirde hamurunuz parçalanabilir. İç malzemenin kuruluğunu gidermek için su veya zeytinyağından faydalanabilirsiniz.

Ev Gözlemesi İçin Malzemeler

  • Yarım kilogram un
  • Yarım su bardağı süt
  • 2 adet yumurta
  • Tuz

Ev Gözlemesi Yapımı

Unu bir kaba alın ve ortasını havuz gibi açarak yumurtayı ekleyin. Daha sonra süt ve 1 çay kaşığı tuzu da koyarak karıştırın. Gerektiği kadar su ekleyerek yoğurun ve kulak memesi kıvamından biraz daha sert bir hamur elde edin. Daha sonra ıslak bir bezle hamuru sarın ve ılık bir yerde yarım saat boyunca mayalanması için bekletin. Hamur dinlendikten sonra unladığınız tezgaha alın ve elma büyüklüğünde parçalar koprarak hamurları açın. Oklavaya yapışmaması için un serpebilirsiniz. Yufka inceliğinde açtığınız hamurların içerisine istediğiniz iç harcı koyarak pişirebilirsiniz. Pişirme aşamasında tava kullanabilirsiniz ve yağladığınız ev gözlemesini önlü arkalı olarak pişirebilirsiniz.

Şimdiden Afiyet Olsun…

Bir önceki yazımızda Pratik Gözleme Yapımı başlığı içeren makalemizde kolay gözleme nasıl yapılır, kolay gözleme tarifi ve pratik gözleme tarifi hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top