Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Faiz Nedir? Faizin Tarihçesi

Faiz Nedir? Faizin Tarihçesi

Faiz nedir?

Faiz Nedir? Faizin Tarihçesi

Faizi tarihte ilk kullananların Sümerler olduğu iddia edilmektedir (MÖ 3000). Faizin 5000 yıllık bir tarihi vardır. İlk örneği ise tarihte tohum ticaretinde geri alınma durumunda yüzde 20’lik oranla geri alma hesabı yapılmasıdır.

Faizin tanımı şöyledir: borçla anlaşmanın sonucu elde edilen ya da üretim amaçlı olarak gelir kaynaklı getirinin oranıdır. İktisatçılar bu durumu faiz olarak belirtmektedir. Bazı inanışlarda faiz haram olarak geçmektedir. Müslümanlıkta faiz kesinlikle harama girmektedir. Hristiyanlığın ilk kitabı olan Luka’da da faizin haram olduğu belirtilmiştir. Yahudilerde ise kendi içlerinde faiz belirlemek haram iken yabancılardan almak haram sınıfına girmemektedir.

faiz

Bir inanışa göre faiz; aşırı fakir bir insandan faiz almanın haram olduğu belirtilmiştir. Zenginlerden alınan faizin bu durumda serbest olduğu dile getirilir.

Faiz günümüz dünyasında yatırım araçları arasında yer almaktadır. Yatırımcılar bu yüzden çokça kullanırlar. Faiz günümüzde farklı şekillerde de kullanılmaktadır. Örneğin tefecilerden alınan borun faiz durumları göze alınmadan yapıldığı taktirde sonucu ağır olabilir.

Türkiye’de faiz yönetiminden Merkez Bankası sorumludur. Faiz, ülkenin refah seviyesiyle doğru orantılıdır.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top