Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Foto Epilasyon

Foto Epilasyon

Foto Epilasyon

Foto epilasyon iki farklı kola ayrılır. Bunlardan ilki photo IPL ve lazer sistemleridir. Bu iki cihaz arasında temel bir fark vardır. Foto cihazlarında elektromanyetik verilir, ancak lazer ışıkta tek bir ışıkta yüksek dalga boyu verilir. Bu iki cihaz arasında görünüm olarak da farklar mevcuttur. Ancak deri üzerindeki etkisi iki cihazda da aynıdır. Bu nedenle dünyada ve ülkemizde bir bütün olarak adlandırılır ve foto lazer IPL olarak bilinir. IPL sistemi gözün ışıktan korunmasını sağlar ve bu nedenle güvenilir bir sistemdir.

Kırmızı Işığın siyah Renk Pigmentlerine Etkisi

Lazer epilasyon için uygun olan aralık, 600 ile 1200 arasındaki dalga boylarıdır. Bu aralık sayesinde ışıklar, derinin çok daha altına nüfuz eder. Kırmızı renkli ışık dalga boyları, diğer renklere oranla istenilen bölgeye çok daha kolay ulaşır. Kırmızı renkli dalgalar cilt yüzeyine zarar vermez ve yüzeysel kan damarlarına olumsuz etkide bulunmaz. Ancak yine de derin dokulara kadar iner ve etki gösterir. Hemoglobin diğer renkleri alır, ancak kırmızı rengi bünyesinde barındırmaz. Bu nedenle kırmızı ışınlar, zarar vermeden görevini yerine getirebilir.

Foto epilasyonun ışık miktarı, doğru şekilde ayarlanmalıdır. Az kullanıldığında ciltte bir işe yaramaz veya çok kullanıldığında ciltte yanıklara sebep olur. Cildin hasar görmemesi için epilasyon yaptırılacak merkezde kontrol edilmesi gerekir.

Cildin Soğutulması

Lazer epilasyon aşamasında epidermisin ışıktan korunması gerekir. Bu ayrıntı önemsenmez ise epilasyon yapılan bölgede renk açıklığı veya koyu renk lekeler meydana gelebilir. Epidermisi korumak için epilasyon sırasında cildin soğutulması gerekir. Aksi takdirde ciltte sorunlar oluşur. Cildi soğutma işlemi kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Ayrıca bu işlemin de dozu iyi ayarlanmalıdır.

Lazer Epilasyonda Doz Artırımı

Lazer epilasyondaki ışık miktarı, cildin ve kılın rengine göre doğru bir şekilde ayarlanmalıdır. Düşük atışta kökten gelecek kılı cımbız ile kontrol etmek ve ona göre dozu tekrar ayarlamak gerekir. Kişi, kıl köklerinden acı duymadığı sürece artış sağlanabilir. Epilasyon yapan kişinin uzmanlığı da önemlidir.

Kıl Renginin Önemi

Işığı alışı ve tutuşu nedeniyle kıl rengi oldukça önemlidir. Bu nedenle kıl renginin açık olması, başarı oranını düşürür ve kıl renginin koyu olması ise başarı oranını artırır. Beyaz renkteki kıllarda pigment bulunmaz ve bu nedenle ışınlar beyaz renkteki kılları görmezler. Esmer kişilere yapılan epilasyonda ısı miktarı fazladır ancak soğutma işleminin de dikkatle yapılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımızda Kalın Kaş modası başlığı içeren makalemizde kalın kaş, kalın kaş modası ve kalın kaş modelleri hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top