Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Gebelik Dönemindeki Sivilceler

Gebelik Dönemindeki Sivilceler

Gebelik Döneminde Sivilceler

Hamile hanımların hormonel dengeleri bozulur ve aşırı seviyede bir çalışma görülür. Bu durum da ciltte yağlanmaya ve doğal olarak sivilce oluşumlarına neden olur. Hamilelik dönemindeki kadınların sivilce sorunuyla karşılaşması gayet doğal bir durumdur.

Gebeliğin 3. Ve 4. aylarında hamile kadının ilaç kullanması sakıncalıdır. Sivilce tedavisi için kullanılan ilaçları da bu nedenle kullanamazlar. Gebeliğinde sivilce sorunuyla karşılaşan bayanların cilt temizliği ve bakımına çok fazla özen göstermesi gerekir. Ayrıca hamile bayanların kullanması için uygun olan kozmetik ürünlerini veya antibiyotik içeren jelleri kullanabilirler. Gebelikte ilk 16 haftanın tamamlanması ile beraber doktor danışmanlığı eşliğinde sivilce tedavisine başlanabilir.

Gebelik Dönemindeki Sivilcelere Çözüm

Hamile bayanlar ciltlerini günde en az iki kere temizlemelidir. Ayrıca yağsız nemlendiriciler veya losyonlar kullanmalıdırlar. Yüzde oluşan sivilceler için hamileliğe ve bebeğe zarar vermeyen yatıştırıcı ürünler kullanabilirler. Ayrıca hamile bayanların sivilce problemi tüm gebelik dönemi boyunca sürmez. Belirli bir iki ay içerisinde oluşan bu sorun, sonradan yağ salgısının azalması ile birlikte kendiliğinden kaybolur.

Bir önceki yazımız olan Göz altı tedavisi Ankara Kliniklerinde başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

Top