Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Göz Çevresi Kırışıklıkları için Bitkisel Bakım

Göz Çevresi Kırışıklıkları için Bitkisel Bakım

goz-cevresi-kirisikliklari

Göz çevresi vücudumuzun en hassas bölgelerinden biridir. Bu nedenle yirmili yaşlardan itibaren mimikler ve güneşin de etkisi ile kırışmaya başlar. Bu nedenle keskin mimikleri olan ve güneşe uzun süre maruz kalan kişilerde söz konusu kırışıklıklar çok daha yoğun görülür. Göz çevresinde kırışıklıkları azaltmak için sizlerle paylaşacağımız bitkisel yağları kullanabilirsiniz.

 

Kırışlıklıklar için Bitkisel Yağ Önerileri

Her bitkisel yağ göz çevresi kırışıklıklarını gidermede uygun değildir. Bu yağlardan bazıları kırışıklıkları tedavi etmese de ilerlemesini durdurabilir.

 

Buğday Yağı

Kırışıklıklara iyi gelen ve faydalı olan yağlardan biri buğday yağıdır. İnce bir yapısı olan buğday yağının kırışıkları azaltma ve yavaşlatma etkisi vardır.

Uygulanışı: Gece yatmadan önce gözlerinizin çevresine süreceğiniz birkaç damla buğday yağı ile masaj yapar ve tekrar ederseniz farkı hissedebilirsiniz.

 

Çekirdek Yağı

İçinde bol miktarda A vitamini bulunan çekirdek yağı kırışıklıkları azaltır ve cilde olumlu etkisi vardır. Kayısı yağı cilt lekelerine uygulanırken kayısı çekirdeği yağı göz çevresi için kullanılır. Birbirine karıştırmamakta fayda vardır.

Uygulanışı: 2 günde bir defa pamuk yardımı ile göz çevrenize sürdüğünüz yağı 1 saat beklettikten sonra göz çevrenizi yıkayabilirsiniz.

 

Avokado Yağı

Bu yağı düzenli olarak az miktarda kullanmak göz çevrenizde daha genç bir görüntü elde etmenizi sağlar. Hassas olan göz çevremiz için bitkisel yağları çok yoğun ve sık kullanmamaya özen göstermeliyiz. Aksi takdirde göz çevresinde beze oluşumu ve şişlikler görülebilir.

Uygulanışı: Birkaç damla yağ parmaklar ile göz çevresine masaj yaparak sürülür ve 30 dakika sonra yıkanır. Haftada 2 kez kullanıma uygundur.

 

Zeytinyağı

Cilt için oldukça besleyici bir yağ olan zeytinyağının göz çevresindeki kırışıklıkları düzeltmek için de oldukça büyük etkisi vardır. Kırışıklıkların nedenlerinden bir tanesi de cilt kuruluğu olduğu için cildi nemli tutmak önemlidir. Zeytinyağının da cildi nemli tutma özelliği vardır. Dikkat edilirse yağlı cilde sahip insanlarda kırışıklık oluşumunun çok daha az olduğu fark edilebilir.

Uygulanışı: Haftada 2 defa gece yatmadan önce birkaç damla zeytinyağını göz çevrenize masaj yaparak yedirin. Bütün gece bu şekilde bekledikten sonra sabah yıkayabilirsiniz. Ancak fazla miktarda yağ sürdüyseniz sabaha kadar beklememeniz önerilir.

 

Badem Yağı

Ciltteki kırışıklıkları yumuşatmada badem yağının da oldukça etkisi vardır. Düzenli kullanım ile kırışıklıklarda gözle görülür azalma fark edilebilir.

Uygulanışı: Zeytinyağı ile aynı şekilde uygulayacağınız badem yağı da işinize yarayacaktır.

Belirttiklerimizin dışındaki yağları göz çevrenize kullanmamaya özen gösterin. İyice araaştırılmadan kullanılan maddeler ciltte olumsuz etkiler ortaya çıkarabilir.

Göz çevresindeki kırışıklıklardan kısa süre kurtulmak isteyen bazı kadınlar botoks adı verilen uygulamayı yaptırsalar da bu yöntem pek de sağlıklı değildir. Uzun süre kullanım bir süre sonra cilde zarar verecektir. Erken yaşta botoks uygulayan kadınlar ileriki dönmelerde bu uygulamadan sonuç alamazlar. Uygulamanın yapılacağı zaman ve klinik seçilirken dikkatli olunmalıdır.

Bir önceki yazımızda BB Kremler başlığı içeren makalemizde bb krem, bb krem nasıl kullanılır ve bb krem nedir hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top