Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Gözenekleri Sıkılaştırmak için Neler Yapabiliriz?

Gözenekleri Sıkılaştırmak için Neler Yapabiliriz?

Gözenekleri Sıkılaştırmak için Neler Yapabiliriz?

Bazı insanların gözenekleri oldukça geniş olabilir. Gözenekleri açık cilt de sağlıksız görünür. Gözeneklerde meydana gelen problemlerin başında vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını tüketmemek ve hatalı makyaj ve bakım ürünü kullanmak geliyor.

Siz de gözeneklerinizden şikayetçiyseniz sizlerle paylaşacağımız çözüm yolları çok işinize yarayacak.

 

Gözenekleri sıkılaştırmak için öncelikli olarak günde en az iki litre su içmemiz gerekiyor. Yeteri kadar su içmeyen kimselerin gözenekleri oldukça geniştir ve bu durum yapılan makyajın da güzel durmamasına neden olur. Gözenek problemini çözmenin bir başka yolu da evde hazırlayacağımız maskeler ile cildimize bakım sağlamaktır. Maskeler yardımı ile gözeneklerde tam anlamıyla olmasa da bir düzelme sağlanabilir.

 

Maske Tarifi

Malzeme: 1 yumurta ve 1 çay kaşığı un

Hazırlanışı ve Uygulaması: Malzemeleri bir kapta iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze, özellikle gözeneklerin bulunduğu bölgelere uygulayın. 20 dk bekledikten sonra maskeyi temizleyin. Maskenin içindeki protein bakımından zengin olan yumurta gözeneklerinize iyi gelecektir.

 

Gülsuyu ile Bakım

Gül suyunu her gece yüzünüze pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz. Özellikle gözeneklerin yoğun olduğu bölgelere nazikçe gül suyunu uygulayınız. Bu bakım gözeneklerinizin daha fazla açılmasını yavaşlatacaktır.

Sivilce problemi olan kimselerin gülsuyunu kullanmları sakıncalıdır. Aksi takdirde sivilceler daha geniş bir alana yayılabilir.

Kuru bir cilt yapınız var ise gülsuyunu güvenle kullanabilirsiniz.

 

Patatesle Tedavi

Gözeneklere yapılan patates uygulaması göznekleri kısa bir süre için dahi olsa küçültme etkisine sahiptir. Patates rendesi yüze konarak yatar vaziyette yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Gözenekler üzerindeki etkisinin yanı sıra patates cildinizdeki ton farklılıklarınızı da azaltacaktır.

 

Gözenekleri Kapatmak İçin

Gözenekleri kapatmak hataya düşüp ağır makyajlar yapmaktan kaçınmalısınız. Gözenekleri kapatma konusunda en iyi sonucu alabilmek için gözenekli bölgeye yapılan fondöten uygulamasında sünger kullanmanız gerekir. Sünger ile yapılan uygulama gözenekleri kapatacaktır. Fondöteni uyguladıktan sonra fazla olmamak kaydı ile pudra uygulamanız en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

 

Diğer Öneriler:

Gün sonunda makyajınızı temizlemeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Yüzünüzü temizlemek cildinizin hava almasını sağlayacak ve gözeneklerin siyah nokta oluşumuna neden olmasını engelleyecektir. Bol su içmek, makyajınızı temizlemek ve maskeler ile cildinize bakım yapmak gözenek oluşumunu azaltacaktır. Cilt bakımında sabırlı olmalı ve en az 3-4 ay sonra gözle görünür bir sonuç alabileceğinizi unutmayarak sabırlı olmalısınız. Ayrıca bakımınızı aksatmamanız da sonuç almanızı hızlandıracaktır.

Bir önceki yazımızda Parlak Bir Cilt İçin Öneriler başlığı içeren makalemizde cildin parlaması için öneriler, mat ciltlerin parlaması ve Parlak Bir Cilt hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top