Buradasın
Ana Sayfa > Diyet > Günlük Şeker Tüketimini Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Günlük Şeker Tüketimini Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Günlük Şeker Tüketimini Azaltmanın Yolları Nelerdir?               

Hiçbir besin değeri olmayan şeker, uzmanlar tarafından uzak durmamız gerekenler listesinin başını çekiyor. İçerisinde vücudumuza yararlı hiçbir mineral, vitamin olmayan şekerin kalorisi de bir o kadar yüksektir. Kalorisi yüksek olması ile kalmayıp vücudumuza geri dönüşü olmayan hasarlar da bırakabiliyor. Son zamanlar da beyaz zehir olarak adlandırılan bu madde hayatımızın her anında vazgeçemediklerimiz arasında yer alıyor. En ilginci de bazen hiç aklımıza gelmeyecek besinler ile vücudumuza depoladığımız bu beyaz zehrin zararları günümüzde kanser, kalp hastalıkları, obezite, diş sağlığının bozulması, diyabet gibi rahatsızlıkların toplumda her geçen gün artışından dolayı uzman diyetisyenler günlük şeker tüketimini azaltmanın yolları başlığı ile halkı bilinçlendirme yolunda çalışmalar yapıyorlar. Üç beyazın en tehlikeli öğesinden olan şekeri azaltmanın yolları farkındalıktan geçiyor.

Günlük Ne Kadar Şeker Alınmalı?

Günlük şeker tüketimi,Amerikan Kalp Derneğinin yayınladığı rakamlara göre kadınlar için 20 gram bu da yaklaşık 100 kalori, erkekler için ise 35 gram bu da yaklaşık 150 kaloridir. Hepimizin aklına “ben günde bu kadar şeker tüketmiyorum“ düşüncesi gelebilir. Siz inanmak istemeseniz de sizin vazgeçemediğiniz şekerin günlük kullanımı azami rakamlar ile bu kadar. En yanlış bilinen doğrulardan biri ise, tuzlu yiyeceklerin içinde şeker olmadığı fikridir. Oysaki çok sevdiğiniz simit bile 3-4 gram şeker içeriyor ona keza 1 dilim ekmekte de 2-3 gram şeker bulunuyor. Bu yüzden şekerle alakalı en büyük sorun ne kadar tükettiğimizin farkında olmamamız. Örneğin; bir bardak portakal suyu vücudumuzun günlük şeker ihtiyacının %60 ile %70 arasında ki bölümünü karşılıyor, daha güncel bir örnek verecek olursak ise bir şişe limonata vücudumuzun günlük şeker ihtiyacının 2 katı kadar şeker içeriyor.

Fazla Şeker Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

İhtiyaçtan fazla uzun süre şeker tüketimi, ilkolarak organların etrafında yağlanma ile kendini gösteriyor. Bu durumdan dolayı organlara zarar verdiği ve çalışmasına engel olabileceği aşikârdır. Tabi ki zararları sadece bununla kalmıyor. Şekerin etkisi ile oluşan hastalık ise diyabet. Bu alanda yapılan çalışmalar sonucu uzmanlar günlük 150 kalori fazladan şeker tüketiminin diyabet riskini önemli oranda arttırdığını ortaya koyuyor. Ayrıca fazla şeker kandaki insülin seviyesini yükselterek damarlardaki yumuşak doku hücrelerinin büyümesine yol açıyor. Bu durum devam ederse yüksek tansiyona bağlı kalp krizi gerçekleşiyor. Şekerin sebep olduğu en belirgin rahatsızlıklardan biride depresyon, bu alanda yapılmış en büyük araştırma olan 9000 kişilik bir kitlenin katılımıyla 6 yıl süren bir araştırmanın sonunda fazla şeker ve paketlenmiş gıda tüketenlerin depresyona yakalanma ihtimali tüketmeyenlere oranla % 40 fazla olduğu sonucuna varılmış.

Tüm bunların yanı sıra gözle görülebilir etkilerinden olan kilo alımına da büyük oranda sebep oluyor. Size cazip gelen tatlılar, pastalar, kekler, börekler, şekerlemeler birer şeker deposu ve vücudumuzun içerdikleri şeker oranları bakımından düşmanlarıdır. Eğer kendinizi seviyor iseniz ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız şekeri azaltma yöntemlerini bilmeniz gerekir.

Tükettiğim Şekeri Nasıl Kontrol Altına Alabilirim?

İşlenmiş şekeri direk kullanıyorsanız bu alışkanlıktan vazgeçerek işe başlayabilirsiniz. Örneğin; çayınızı ve kahvenizi şekersiz içmeye özen gösterin ayrıca gazlı içecekler şeker oranları en yüksek içecekler arasında (bir bardak gazlı içecekte 33 tane kesme şeker mevcut) gazlı içeceklerden de uzak durmaya çalışın. Bu yöntem şekeri azaltmanın 10 yolu arasında yer alıyor. Bir diğer yöntem ise ambalajlı ürünler alırken ambalajın üstündeki içindekiler kısmını okuyun eğer, bu bölümde pirinç şurubu, mısır şurubu, hurma şurubu, maltoz, sakaroz, glikoz var ise bu ürünlere şeker eklendiği anlamına gelir. Fast- food yiyecekler tüketiyorsanız bu yiyeceklerin şeker miktarları hakkında bilgi edinin. İçindeki şekerin farkında olunca tüketimi azaltmak daha kolay olacaktır. Şeker oranı yüksek meyveler yerine daha düşük şekere sahip meyve ve sebzeleri tercih edin. Ayrıca bal ve reçel de yüksek oranda şeker içerir kahvaltılarınız da bunlar yerine 1 adet mevsim meyvesi tüketebilirsiniz.

Esmer Şeker Kullanmak Doğru mu?

Ayrıca esmer şeker daha az zararlı fikrine kapılıp ona yönelmeyin sonuç olarak işlenmiş bir ürün ve normal beyaz şekerden zararı daha az değildir. Hiçbir alışkanlığımızdan bir anda vazgeçemeyiz şekeri hayatınızdan bir anda çıkarmak yerine yavaş yavaş ama sağlam adımlar ile hayatınızdan çıkarmayı deneyin. Daha sonra fark edeceksiniz ki içtiğiniz şekerli içecekler aslında ne kadar tatlıymış ve ağız tadınızı aslında ne kadar bozuyormuş.Eğer kendinizi seviyor iseniz sinsice kendini size alıştıran şekerden uzak durun ve böylece sağlığınızı koruyun. İşe her gün içtiğiniz çaydan 1 şeker eksilterek başlamaya ne dersiniz?

Bir önceki yazımızda Diyet İçecekleri Nelerdir? Neleri Tüketebiliriz? başlığı içeren makalemizde Diyet içecekleri, Diyet içeceklerle kilo vermek ve yeşil çay hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top