Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Hamster Nedir?

Hamster Nedir?

Hamster nedir

Hamster Nedir? Nelerle Beslenir? Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Farelere benzeyen ancak evcil olabilen kemirgen hayvanların ortak adıdır. 1930 yılında keşfedilmiştir. Hamster cinsi Prof. İsra’el Aharuni tarafından Suriye’de bulunmuş ve bilim dünyasına katılmıştır. Dr. Menahem ise bir erkek bir dişi hamsteri çiftleştirmiş ve yavru bir hamster elde ederek insan eli ile bir hamster üretmiştir. Bu bilim adamı da dünyadaki bütün hamsterlerin (evcil) atası olarak belirtilir.

Sincap, fare ve tavşan çiftleşmeleri sonucu ürediği düşünülen hamsterların esasında böyle olmadığı saptanmıştır. Neden ilk olarak öyle düşünüldü diye merak ediyorsanız sebebi hamsterların pek çok cins ve renk olarak ayrılmasıdır. Bakımı kolaydır. Bu yüzden deneylerde kullanılan bir hayvandır.

Hamster neyle beslenir?

Yaşam alanları bozkır ve tarımdır. Yuvalarını yerin altına yaparlar. Kışlık için depo yaparlar. Sebze ve meyvelerle beslenirler. Tarım alanı düşmanıdırlar. Düşmanları ise genel olarak gelincik, baykuş ve atmacadır. Doğada olduğu gibi evde de yaşayarak evcil olabilirler. Ev için akvaryum seçilebilir. Kafes dibinde talaş kullanılmalı ve sıkça değiştirilmelidir.

hamster-kafesi

Her kaptan su içip yemek yemezler. Gizli bir oda da yalnız kalmak için oluşturulmalıdır. Zaman zaman yalnız kalmak isterler. Dönme dolapları da olmalıdır. Kuruyemişler ile beslenirler. Sebze ve meyve de kullanılabilir.

Asosyaldirler. Gündüz uyurlar ve insanlara çabuk ısınmazlar. Ön ayakları dört parmaklıdır. Arka ise beş. Kuyrukları çok kısadır. Yaklaşık 200 gr. ağırlığındadır.

Ömrü hemen hemen 2 yıldır. Duyma ve koku hisleri güçlüdür. Yanaklarında keseler vardır. Besinlerini burada saklarlar ve yuvalarında depo ederler.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top