Buradasın
Ana Sayfa > Yemek Tarifi > Hayatımızı Kolaylaştıran Pratik Bilgiler

Hayatımızı Kolaylaştıran Pratik Bilgiler

Kristal Bardakların Temizliği

Sevdiğiniz kristal bardaklarınızın parlaklığını muhafaza etmek için; daima sıvı bulaşık deterjanıyla yıkayın, süngerin sert yerleriyle ovalamayın. Parlatmak istediğinizde de içine sirke ve tuz konmuş suda bekletin sonra elinizle veya yumuşak bir bezle iyice ovalayın pırıl pırıl parlayacaklar.

Kesme Tahtanız Kötü Kokarsa!

Mutfakta en çok kullanılan gereçlerden olan kesme tahtaların da soğan, sarımsak gibi sebzeler doğradığımızda kesme tahtalarımızdan kokusu çıkmaz. En pratik çözümü: Bir dilim limonla kesme tahtanızı iyice ovun, biraz tuz ekleyin, bekletin sonra yıkayın koku ve bakteriden eser kalmayacaktır.

Mikro Dalgada Yiyecek Isıtmanın Yolu

Modern mutfakların vazgeçilmezi olan mikrodalgada yiyeceklerinizi ısıtırken; içine koyduğunuz yiyeceğin yanına yarım bardak su koyun, koyduğunuz yiyeceği kurutmadan ısıtabilirsiniz.

Salçanız Küflenmesin

Domates salcanınızın küflenmesini önlemek için; salçanızı cam kavanozda ve buz dolabınızda saklayın. Üzerini kapatacak kadar zeytin yağını dökün (1-2 çorba kaşığı yeter)Üzerine döktüğünüz zeytin yağı salçanın oksijenle temasını keseceği için salçanız küflenmeyecektir. Salçayı her kullandığınızda düzeltip yağla kaplayıp dolaba öyle koyun. Uzun süre salçanız küflenmeden, bozulmadan dayanacaktır.

Peyniriniz Küflenmesin

Peynir keserken ellerinizi peynire temas ettirerek keserseniz peynir erken küflenir. Elinizdeki bakteriler peynirinizin küflenmesine neden olduğundan streç filmle peynirinizi sarın ve öyle kesin. Böylece küflenmeyi önleyin.

Tahta Kaşıkların Kararmasını Önleyin

Daha çok teflon tava ve tencerelerde kullandığımız tahta kaşıkların kararmasını önlemek için her kullanımdan önce soğuk suya kaşığınızı tutun ve sonra da yemeğe daldırın. Böylece kaşığınızın karamasını engelleyin.

Etler Pişerken Yumuşamıyorsa!

Et yemeği yaparken etlerin sertleşmemesi için öncelikle yemeğin tuzunu pişmesine yakın atın. Ayrıca yemek pişerken içine bir parça ekmek içi atınız.

Süt Kaynatırken Yaktınız Mı?

Süt pişirirken dibi yandıysa hemen sütü başka bir tencereye aktarın, sonra bir mutfak havlusunu ıslatıp tencerenin üzerine kapatıp birkaç dakika bekleyin. Sonra bezi alın soğuk suda yıkayın yine nemli şekilde tencerenin üzerine örtün. Bu işlemi birkaç kez tekrar edin. Yanık kokusu böylece kaybolacaktır.

Patates Haşlarken

Patateslerinizi haşladığınız suyun içine biraz limon sıkarsanız patateslerinizin kararmasını önlersiniz. Ayrıca bu yöntemle patatesleriniz hoş bir kokulu olur.

Kuru Fasulyenin Tazeliği Nasıl Anlaşılır?

Elinize birkaç tane kuru fasulye alın; bunların içini dişinizle açıp ikiye ayırın. Kuru fasulyenin iç kısmı mat bir görünümde ise fasulye tazedir. Ama parlak cam gibi görünüyorsa fasulyeler bayat demektir.

Süt Kaynatırken

Süt kaynattığınız tencerenin ağız kısmına tereyağı sürür seniz; sütün taşmasını engellemiş olursunuz.

Kesilen Limonlar Kurumasın

Bazen kestiğimiz limonların hepsini kullanmayız. Kullanmadığımız kesik limonlar mutlaka kurur. Bu kurumayı önlemek için limonun kesik tarafını; bir kaba koyduğunuz sirkeye batırarak buz dolabında muhafaza edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımızda Kolay Puf Böreği Yapımı başlığı içeren makalemizde Kolay Puf Böreği, Kolay Puf Böreği Tarifi ve Kolay Puf Böreği Yapımı hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top