Buradasın
Ana Sayfa > Diyet > HITT Egzersizi Nedir? Kaç Kalori Harcatır?

HITT Egzersizi Nedir? Kaç Kalori Harcatır?

HITT Egzersizi Nedir? Kaç Kalori Harcatır?

HIIT egzersizi, yüksek şiddetli aralıklı antrenman anlamıyla hayatımıza girdi ve son yıllarda oldukça etkili ve ünlü bir antrenman metodudur. Kendi içinde sistemi ve kuralları olan bu yöntem hem kısa süreli hem eğlenceli hem de çok yararlı yüksek kalori yakıcı kardiyo antrenmanı olarak bilinir. Ayrıca bu yöntem aerobik ve anaerobik kapasiteyi arttırmak ve vücudun yağ yakım süresini uzatabilmeyi amaçlar. Bu antrenmanı uygulayarak daha az aerobik ve daha çok yağ yakımı sağlayabilirsiniz.

HIIT Kaç Kalori Harcatır?

HIIT,kalp atış hızını artırırken, metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını arttırarak güçlenmenizi de sağlar. Kısa süreli ama yoğun tempo da hareketlerin, kısa süreli dinlenmeyle birleştiği bir çalışmadır. Düzenli egzersiz ve düzenli koşu yapanlar için daha uygun bir egzersizdir. Bu antrenman türü sayesinde hızlı seyrettiği için gün içinde de yağ yakımı devam eder. Bu yüzden diğer antrenman türlerine kıyasla daha fazla kalori yaktırır. Bu egzersizi cazip kılan ise zamanı dar olan insanların hem kısa süreli hem gün boyu yağ yakımının gün boyu devamı ile yüksek kaloriler harcatmaktadır.

HIIT Egzersizi Nasıl Yapılır?

İlk olarak tercih ettiğiniz bir kardiyovasküler egzersizi seçerek başlıyorsunuz. Bu egzersizler koşma, yüzme, bisiklet veya eliptik bisiklettir. Daha sonra maksimum performans sırasındaki nabız seviyenizi belirleyin. Başlamadan önce mutlaka ısınma egzersizlerini tamamlayın unutmayın. 30 saniye maksimum hızda sonra 90 saniye hızınızı düşürerek bu egzersize başlayın. 30-90 saniye uyarak vücut direncinize 8 veya 12 set tekrar yapın.Yüksek Şiddetli Aralıklı Antrenman yapmak istiyorsanız eğer yeni başlayanların bir eğitmen koç eşliğinde bu antrenmanı yapmaları öneriliyor. Ayrıca antrenmana başlamadan önce kalp rahatsızlığınızın olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın. Ayrıca yeni başladım yapabilir miyim diye düşünmeyin bu egzersizi yeni başlayanlar da yapabilir.

Bir önceki yazımızda Diyet İçecekleri Nelerdir? Neleri Tüketebiliriz? başlığı içeren makalemizde Diyet içecekleri, Diyet içeceklerle kilo vermek ve yeşil çay hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top