Buradasın
Ana Sayfa > Örgü Modelleri > İğne Oyası Modelleri

İğne Oyası Modelleri

Boncuklu İğne Oyası Modelleri

Kız çeyizlerinde kullanılan iğne oyası modelleri en fazla tülbent oyalarında, yemeni oyalarında ve baş örtülerde tercih edilmekte ve işlenmektedir. İğne oyası örnekleri yapımı için gerekli olan malzemeler arasında ipek iplik ve iğne oyaları için özel olarak yapılan ince iğnelerdir. İğne oyası yazma modelleri ile siz de çeyizlerinizde en gözde yemenileri yapabilirsiniz. İğne oyaları farklı yörelere göre farklı bir çok oyayı içerisinde barındıran bir el sanatıdır.

Bazı şehirlerde ve ilçelerde iğne oyası yapımı için çeşitli kurslar mevcuttur. Halk eğitim merkezlerinde yer alan kurslara siz de katılıp iğne oyası yapılışını öğrenebilirsiniz. Oldukça kıymetli sayılan bu oyalar özenerek ve büyük bir emek verilerek uzun süreler içerisinde yapılmaktadır. İğne oyası oya motiflerine göre yapım süreside belirli olmaktadır. İğne oyası modelleri ve örnekleri için siz de biraz uğraşmanız ve sitemizde yer alan örnekleri incelemeniz gerekmektedir.

İğne oyası motiflerini çıkarabilmek için aynı zamanda da gözlerinizin iyi görmesi gerekir çünkü oldukça detaylı bir iştir. Ya da yakın gözlüğünüzü takarak da bu oyaları yapmaya başlayabilirsiniz. Son yıllarda iğne oyaları sadece yemeni ve tülbentlerde değil aynı zamanda kıyafetlerde, şallarda ve fularlarda da kullanılmaktadır.

Bu konuya meraklı olanlar ve bu işten para kazanmak isteyenlerde olabilir. Özellikle yapılması emek isteyen iğne oyası motiflerini siz de oldukça pahalı fiyatlar ile satabilirsiniz. İsterseniz internet üzerinden isterseniz eş ve dostunuza sipariş ile bu oyaları yapabilirsiniz.

Fular şeklinde kesilen yemenilere siz de el emeği işçiliği ile iğne oyalarını yapabilirsiniz.

İğne Oyası Modelleri Nasıl Yapılır?

İğne oyası yapımı için gerekli materyaller arasında ince iğne, ip ya da mekik yer almaktadır. İğne oyası çeşitlerini ortaya çıkarmak için çiçekler, meyve motifleri, zambaklar, çilekler, böcekler gibi bir çok çeşitli motif isteğinize göre kullanılabilir.

Sadece yemeni için değil havlu kenarlarına, masa örtülerine, peçeteliklere, yastık kenarlarına dahi iğne oyalarını işleyerek yapabilirsiniz. Bu işi işinin ehli bir kişiden öğrenerek siz de yapabilirsiniz.

İğne Oyası Modelleri

 

Bir Cevap Yazın

Top