Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > İğneli Epilasyon Hakkında

İğneli Epilasyon Hakkında

İğneli Epilasyon Hakkında

Tüylerinden şikayetçi olan hanımlar, farklı epilasyon yöntemlerine başvururlar. Bunlardan bir tanesi de iğneli epilasyondur. Bu yöntemde, elektrikle kıl kökleri uyarılır ve bu şekilde sorun ortadan kaldırılmış olur. İğneli epilasyonu gerçekleştirecek olan uzman, epilasyon bölgesini temizler ve ardından kıl köklerine ince bir iğne yardımıyla ulaşarak elektrik verir. Böylece kıl kökleri yakılarak zayıflar ve kökünden çekilmesi oldukça kolay olur.

İğneli Epilasyonda Bunlara Dikkat Edin

  • İğneli epilasyonun başarılı bir şekilde tamamlanması için yapan kişinin iğneyi kıl köküne kadar indirebilmesi ve doğru noktaya temas etmesini sağlaması gerekir. Ayrıca verilen elektrik akımı fazla veya az olmamalıdır.
  • Bu epilasyon yönteminde başarı sağlanması için kıl folikülünün 3’te 2’sinin yakılması gerekir. Kalıcı bir sonuç oluşması için kıl köküne gönderilen akımın az olmaması gerekir. Aksi takdirde bu uygulama geçici olmaktan başka bir işe yaramaz. Bu durumda tüyler zayıflasa da belli bir süre sonra tekrar çıkarlar.
  • Kıl kökünün 3’te 2’sinin yakılmasının sebebi, üst derinin zarar görmemesi içindir. Kalan bölüm yakılmamalıdır. İğneli epilasyon yaptırılacak merkezin cihazlarına dikkat etmek gerekir. Yeni cihazlar üst deriyi korur ve yalnızca kıl kökünü dikkatlice yakar.
  • Kıl kökünün hemen altında sinir damarları ve kan damarları bulunur. Bu nedenle iğneli epilasyon uygulanacak bölge yarım saat önceden uyuşturulmalıdır. Aksi takdirde kişinin canı yanabilir.
  • Epilasyon yapan kişinin uzmanlığı ve titizliği oldukça önemlidir. Başarılı bir sonuç elde etmek için estetisyenin başarısı ve kullanılan aletler oldukça önemlidir.

İğneli Epilasyonun İğneleri

  • Bu işlemin uygulandığı yerlerde iğneler tek kullanımlık olmalıdır. Bazı epilasyon merkezlerinde sterile edilen iğneler tekrar kullanılır, bu nedenle öncelikle bu durumun sorulması gerekmektedir. Epilasyon sırasında verilen ısı sterile olmasına yetmez.
  • İğneli epilasyon işleminde kullanılan iğnelerin izolasyonlu olması gerekir. Böylece ciltt tahriş oluşturmaz ve leke bırakmaz. Teflon veya seramik kaplı iğneler kullanılmalıdır.
  • Ayrıca bu işlemde kullanılan iğnenin boyutu da çok önemlidir. İğne boyutu, kıl durumuna göre seçilir. İğneli epilasyonun uzman biri tarafından yapılması oldukça önemlidir.
  • İğneli epilasyonda kanama görülmez çünkü yapılan bölgede kan damarları bulunmaz.

Bir önceki yazımızda Kalın Kaş modası başlığı içeren makalemizde kalın kaş, kalın kaş modası ve kalın kaş modelleri hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top