Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > İlkbaharda cilt bakımı

İlkbaharda cilt bakımı

Bahar geldi, çattı. Mevsimler gelip geçerken ve değişirken cilt bakım ihtiyaçlarımızı da buna göre değiştirmeliyiz. İlkbahar ayları genelde polenlerin açığa çıktığı aylardır. O yüzden cilt daha yüksek reaksiyonlu ve alerjik tepkilere daha duyarlıdır.

Soğuk kış aylarında cildimizi korumak için kullandığımız kremlerin değiştirilme zamanı geldi. Cilt kışın soğuktan dolayı bahara nazaran daha kuru ve yağsızdır. Bahar aylarının gelmesi ile birlikteyse vücudumuzun yağ oranı artar. Artık yağlı kremler yerine daha az yağlı ve hafif kremler tercih etmelisiniz. Çünkü yağ oranı fazla kremler cildinizde sivilce oluşumlarına sebebiyet verebilir. Ayrıca tonik kullanmanızı da tavsiye ediyoruz.

Havaların ısındığı zamanlarda cilt peeling için fazla uygun değildir. Bu nedenle yaz gelmeden önce bahar döneminde havalar aşırı sıcak değilken son peelingler yapılmalıdır. Peelingin nasıl yapılacağından önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Yine de küçük bir tüyo verelim. Bir pamuğun üzerine limon sıkın ve üzerine hafif şeker serpiştirin ve yüzünüze uygulayın. Sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın ve temiz cildinize nemlendirici uygulayın.

Şimdi cilt temizleyici basit bir maske yapalım.

Cilt Temizleyici Maske

Malzemelerimiz : 1 yemek k. kuru lavanta ,  3 y.k yulaf, 2 y.k kil ve 1 y.k kuru gül yaprağı olacak.

Tüm malzemeleri karıştırın ve kaynar su ilave edin. Karıştırmaya devam edin ve macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Cildinizi sürün ve 15 dk bekleyin. Yüzünüzü ılık suyla durulayın ve bunu haftada bir kez uygulayın.

Saç Dökülmesi Engelleyici Maske

Mevsimsel olarak saçları dökülen kişiler ilkbahar mevsimine gireceğimiz şu zamanlarda çok dikkatli olmalıdır. Bunun için de kendi imkanlarınızla bir saç dökülmesi engelleyici maske yapabilirsiniz.

Malzemeler : 1 y.k biberiye yağı, 1 tatlı k. ısırgam tohum yağı, 2 y.k sızma zeytinyağı ve 3 t.k ardıç yağı olacak.

Yapılış ise oldukça basit. Tüm malzemeleri emesiye kadar karıştırın ve saç diplerinize uygulayın. Bu maskeyi haftada bir kere uygulayın.

Sebze – Meyve Detoksu

Haftada bir veya iki kere sebze-meyve kürü uygulayabilirsiniz. 24 saat boyunca sadece meyve ve sebzeyle beslendiğinizde vücudunuz arınmış olacaktır. Günde 2 litreden az olmamak kaydı ile su için. Yeşil veya beyaz çay da detoksun bir parçası olabilir ve günde iki üç fincan tüketebilirsiniz.

İlkbahar ayları ile ilgili son birkaç tavsiyemiz daha olacak. Güneş kremi kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca Retinol kullanımını azaltmanızı öneriyoruz çünlü retinolun yan etkilerinden birisi güneş ışınlarına hassasiyeti arttırmasıdır.

Bir önceki yazımızda Yoğurt Maskesi ve Peeling başlığı içeren makalemizde yoğurt ile peeling, yoğurt maskesi nasıl yapılı ve Yoğurt Maskesi ve Peeling hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top