Buradasın
Ana Sayfa > Genel > İşsizlik Maaşı Hakkında

İşsizlik Maaşı Hakkında

İşsizlik Maaşı Hakkında

İşsizlik Sigortası

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4. Madde 1. Fıkra a bendi ike 2. Fıkrası kapsamına giren ve bir hizmet sözleşmesi ile çalışan sigortalılar, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun geçici 20.  Maddesindeki şartları sağlayan sigortalı çalışanlar istediklerinde 4857 sayılı kanun uyarınca dönemsel çalışan çalışanlar, taksi, dolmuş, minibüs sürücüleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen alanlarda kısa süreli iş sözleşmesi ile çalışan ve çalışma gün sayıları bir ay içinde 10 günden az olan kişiler işsizlik sigortasına dahildirler.

 

İşsizlik Ödeneği

Ödenek, hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonunda yapılmaktadır. Sigortalı olan işsizler TC Kimlik numaralarının yazılı olduğu nüfus cüzdanları ile birlikte PTT şubelerine giderek işsizlik maaşlarını alabilirler.

 

İşsizlik Sigortası Primi

Prim sigortalı kişinin son brüt maaşları üzerinden hesaplanır. %1 sigortalı, %2 işveren ve %1 devlet payından oluşur. İsteğe bağlı olarak işsizlik sigorta primi ödemesi yapanlardan ise %1 sigortalı, %2 işveren payı alınır.

 

Ödemenin Hesabı

İşsizlik ödemesi hizmet sözleşmesinin fesh edildiği tarihte alınan günlük net ücretin 2 katıdır. Özürlü olarak tanımlanmış personele ise 4 katı ödeme yapılır.

 

Ödeme Yapılması

Ücreti alacak olan vatandaş belirtilen evraklarla birlikte kuruma başvurur. Kurum araştırmasını yapar, evraklarda herhangi bir eksik olmaması durumunda ödeme takip eden ay sonuna kadar ödenir.

 

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top