Buradasın
Ana Sayfa > Diyet > İştah Kesen Yiyecekler

İştah Kesen Yiyecekler

İştah Kesen Yiyecekler

Diyete başladığımız zaman en büyük hatamız iştah kesen yiyecekler yerine iştah arttıran yiyecekler seçiyor olmamız… Yanlış seçimler yaptığımız için kilo veremediğimiz de hüsranla karşılaşıyoruz. Sonuç hüsran olunca diyet yapmak bize kâbus haline geliyor. Bu nedenle kısa sürede diyet yapmaktan vazgeçiyoruz. Peki, diyet yapmayı bize zorlaştıran yiyecekler neler? Yarar verdiğini düşündüğünüz ama sağlığınızı tehlikeye sokan ilaçlara ihtiyacınız yok. Uzun süre tokluk hissi veren yiyecekler sayesinde diyetiniz size ızdırap olmaktan çıkıyor. Hem aç kalmıyorsunuz.

Yumurtanın Diyete Sağladığı Yararlar

Yumurtanın neredeyse tamamı protein olduğu için tokluk hissiyatını verir. Sabah klasik kahvaltı olarak bilinen ama vücut içerisine oldukça büyük bir faydası vardır. Diyet esnasında sabah kahvaltılarınızı 2 dilim kepekli ekmekle birlikte tüketildiğinde bir sonraki öğüne kadar sizi tok tutacaktır. İştah kesmenin yolları arasında yumurtanın rolü oldukça büyüktür. Vücudun protein ihtiyacı bir adet yumurta karşılamaktadır. Yumurtada kolesterol olduğunu düşünenler genellikle diyet esnasında yumurta yemekten sakınırlar. Fakat kolesterol yumurtanın sadece sarısında bulunuyor. Buda yarısından fazlasının bağırsaklar tarafından emilmesini sağlıyor. Fakat önemli olan bir nokta burada bahsedilen haşlanmış yumurta olması… Kesinlikle tereyağının üzerine kırıp ya da sucukla pişirilen yumurta değildir.

Baklagillerin Önemi

Baklagiller dediğimizde eminim kolesistokinin denilen bir madde içerdiğini bilmiyorsunuz. Bu madde vücudun doğal iştah azaltmasına sebep olur. Yurtdışındaki birçok üniversite baklagillerin doğal iştah azaltıcı özelliği olduğu konusunda araştırmalarını tamamlamışlardır.

Diğer İştah Kesen Yiyecekler

Diyetlerimiz sadece yumurta ve baklagillerden olamayacağı için diğer iştah kesen yiyecekler nelerdir? Fasulye, nohut, barbunya, bakla ve mercimek gibi yemekleri tüketmek kan şekerinizi birazcık yükseltecek ve sizlere lif ve protein sağlıyor. Bu sayede uzun süre tok kalmanıza neden olacak. Dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Bu yemekleri olabildiğince az yağda pişirmek gerekiyor. Eminim bu yemekleri ekmeğinizi suyuna banarak yemeyi seviyorsunuz. Fakat bu tamamen size kilo olarak geri dönüyor. Yemeklerden önce boş yeşillikli salata tüketmek o yemeğe karşı iştahınızı azaltacak. Çorba içmek midenizi ve gözünüzü doyurmak konusunda oldukça önemlidir. Genellikle yağsız çorbaların tercih edilmesi gerekir.

İştah Kesilmesinde Çayların Rolü

İştah kesen bitki çayları arasında yeşil çay en önde gelir. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle tüm diyetisyenler diyet programında gün içerisinde 2 veya 3 fincan yeşil çayın içilmesi konusunda ısrarcı davranırlar. Burada en önemli olan kısım yeşil çayı hazır almak yerine bitki şeklinde alıp kaynamış suya kendiniz demleyip içilmesidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı yeşil çayda kafein bulunduğu için fazla tüketildiği zaman hassas kişilerde çarpıntıya yol açabiliyor. Gece içildiği zaman uyku problemi yaşamanıza sebep olduğunu hatırlatırız.

İştah Kesen Yiyecekler Arasında Meyvelerin Rolü

Ayva, armut ve elmada şekerinizi ve kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olacak pektin adını verdiğimiz eriyebilen lifler bulunuyor. İştah kesen yiyecekler tok tutan yiyecekler olduğu için meyveler arasında da tok tutan iştahınızı kesen gıdalar bulunuyor. Öğün aralarında bir orta boy elma veya ayva tüketimini sağladığınız zaman sizin bir sonraki öğüne kadar tok olmanızı sağlayacak ayrıca diğer öğünde yemek ihtiyacınızı minimum seviyeye indirecektir. Yumuşamış armutların yerine sert armut tüketimi yapıyor olmanız daha yerinde bir tüketim oluyor. Meyveleri bulamıyorsanız öğün aralarında elma kurusunu da tercih edebilirsiniz. Fakat elmalı kurabiye, elmalı kek veya buna benzer gıdalardan uzak durmanız gerekiyor. Diyetinizi zorlaştırmakta kolaylaştırmakta tamamen sizin elinizde… Yerinde ve doğru gıdalar ile kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda Diyet İçecekleri Nelerdir? Neleri Tüketebiliriz? başlığı içeren makalemizde Diyet içecekleri, Diyet içeceklerle kilo vermek ve yeşil çay hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top