Buradasın
Ana Sayfa > Cilt Bakımı > Karma Cilt Bakımı

Karma Cilt Bakımı

Karma Cilt Bakimi

Karma cilt; burun, çene ve alının yağlı diğer kısımların kuru olması durumudur. Bakılması en zor cilt türüdür. Karma cilt için bakımı için biraz zorlanabilirsiniz. Bu yüzden sizler için hazırladığımız önerilere bir göz atmalısınız.

Karma Cilt için Bakım Önerileri

  • Karma ciltli bayanlar, öncelikle losyon ve temizleyici seçimlerini mutlaka cilt tipine göre seçmelidir. Yanlış ürün seçiminde kuru yerler daha çok kuruyabilir ya da yağlı olan kısım daha çok yağlanabilir. Bu yüzden kullanılacak malzemeler özenle seçilmelidir.
  • Karma ciltli bayanlar için üretilen bantlar T bölgesindeki yağı emer. Bu bantlardan yağıştırarak yağın emilmesini sağlayabilirsiniz. Makyaj yapmadan bu bantları uygulamak çok etkilir.
  • Karma ciltlerde, yanak daha kuru ve gergin olduğu için bu bölgeler nemlendirici kremler ile nemlendirilmelidir. T bölgesi ise, bantlarla yağın giderilmesi sağlanır. Oldukça zahmetli bir cilt türüdür. Sivilce sorunu olan karma ciltler sizi daha fazla korkutabilir. Fakat sivilceler burun ve çenede az görülürler. Yanak bölgesi yağlı ve sivilceli ise alan geniş olduğundan sivilceler kolay gitmez.
  • Karma ciltlerin temizliği, günde bir kere yapılmalıdır. Fazla temizlenirse yanak bölgesinin kırışmasına neden olursunuz. Kuru bölgelere defalarca bakım uygulamak ve losyonlarla temizlemek o bölgenin kırışmasına ve daha fazla kurumasına neden olur.
  • Karma ciltli yüzün pek fazla artısı yoktur. Yüzde farklı nemlendiriciler ve kapatıcılar kullanmak zorunda kalırsınız. Bu durum için birçok ürün kozmetik sektöründe bulunur. Makyaj yaptığınızda, yanaklar kuru ve gergin iken T bölgesi hemen yağlanır. Bunun için üretilen yağ emici mendiller işinizi kolaylaştırır.
  • Karma cilt bakımı, özellikle yaz aylarında ayrı bir özen ister. Yağlı yüzeyler yazları daha çok yağlanır ve kuru bölgeler daha çok kurur. Dengelenmesi için güneş koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır. Bu kremler bütün cilt tipleri için gereklidir.

Bir önceki yazımızda Sağlıklı Diyet için Öneriler başlığı içeren makalemizde diyet, diyet yaparken yapılması gerekenler ve kilo vermek hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top