Buradasın
Ana Sayfa > Yemek Tarifi > Tatlı Tarifleri > Kaymaklı Dondurma Yapımı

Kaymaklı Dondurma Yapımı

Kaymaklı Dondurma Yapımı

Kaymaklı Dondurma Yapımı

Birçok gıdayı dışarıdan hazır halde almak durumunda kalırız. Çoğunlukla sağlıksız olarak nitelendirilen hazır gıdaların önüne geçmek için ev yapımı yiyeceklerin fazlalaştığı görülmektedir. Özellikle çocukların çok sevdiği dondurmaların da evde yapılmış olanları hem daha sağlıklı hem de çok daha lezzetli olabilir. Kaymaklı dondurma tarifi ile ilgili bazı püf noktaları sizlerle paylaşacağız. Öncelikle sade dondurma tarifinde önemli olan sütü koyulaştırmaktır ve bu durumu salep yardımıyla sağlarız. Koyulaştırmak için bazen yumurta sarısının kullanıldığı da görülmektedir. Bazen yoğunlaştırılmış süt kullanılır ancak ülkemizde kolaylıkla bulunabilen bir ürün değildir. Salep alırken, güvendiğiniz bir markayı tercih etmenizde fayda var. Çünkü bazı markalar salebin içine nişasta karıştırabiliyorlar.

Kaymaklı Dondurma  Malzemeleri

4 su bardağı süt

1 çay fincanı toz şeker

1 çay fincanı krema

Bir tutam salep

1 paket vanilya

Kaymaklı Dondurma Yapımı

Derin bir tencereye süt koyulur, 10 dakika kadar kaynatılır. Süt kaynadıktan sonra üzerine salep ve şeker eklenir. Bu malzemelerin tamamı 15 dakika kadar kaynatılır. En son vanilya ve krema koyulur ve 5-6 dakika pişirilir ve ocaktan alınır. Sürekli olarak karıştırılarak ısısı azaltılır ve oda sıcaklığı seviyesindeyken dondurucuya koyulur. Yarım saat sonra dondurucudan alınan malzemeler,  tekrar karıştırma işleminden geçirilir. Daha sonra tekrar dondurucuya  koyulur ve ertesi gün kaymaklı dondurma afiyetle yenilebilir.

Tatlı Bir Gün Dileğiyle..

Bir önceki yazımızda Fırında Domatesli Pirzola Tarifi başlığı içeren makalemizde Domatesli Pirzola, Fırında Domatesli Pirzola ve Fırında Domatesli Pirzola Tarifi hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top