Buradasın
Ana Sayfa > Anne ve Çocuk > Kendine Güvenen Çocuk Yetiştirmek İçin Öneriler

Kendine Güvenen Çocuk Yetiştirmek İçin Öneriler

Kendine Güvenen Çocuk Yetiştirmek İçin Öneriler

Ailelerin çocuktan beklentisi, çocuğunuz büyüdükten sonra kendi ayakları üzerinde durabildiğini görmek, bir şeyleri başarabildiğini görmektedir. Bu sebepten dolayı kendine güvenen çocuk yetiştirmek bunu sağlayacak bir durumdur. Eğer özgüveni yüksek çocuk yetiştirmek istiyorsanız, yapmanız gereken arasında en önemlisi ona saygı duymaktır. Bunun için de çocuğunuz ne yaparsa yapsın destek vermeniz, arkasında durmanız mühimdir. Yapabileceklerini arasında;

  • Destek verin, yaptıklarına saygı duyun.
  • Enstrüman eğitimi alabilme imkanı sağlayın ve kendisinin istediği bir enstrüman olmasına dikkat edin.
  • Her istediğini yapmak yerine, istediklerini kendisinin yapabileceğini ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu gösterin
  • Maddi yönden bir baskı da yapmayın, rahatta bırakmayın. Sadece ne kadar, ne zaman harcayacağını ve alacaklarının gerekliliklerini kendisi hesaplayarak devam etsin.
  • Etkinliklere, toplum içinde konuşma aktivitelerine katılmasına yardımcı olun.

Kendine Güvenen Çocuk Nasıl Yetişir?

Doğduğu andan itibaren başında pervane olmanız, çocuğun kendisine güvenmesi yerine, şımarık birisi olmasına yol açabilir. Bu sebepten dolayı çocuğunuzun istediklerine saygı duyun ve neyin yapılıp neyin yapılamayacağını, bir birey gibi karşınıza alıp konuşup. Gezmelerinize onu da götürün ve fikirlerini sorun. Bir şeyde kararsız kaldığınızda çocuğunuza sorarak onun fikirleri hakkında tartışın. Ona karşı durmak yerine, destekçi olduğunuzu hissettirin. Çocuğun her zaman arkasında ailesinin desteğini hissetmesi, ona toplum için de daha rahat olması yeteneğini kazandırır ve ayrıca hiçbir zaman kendini yalnız hissetmediği için sorunların üstesinden gelebilir. Kendine güven çocuk davranışları ve arkadaş çevresine göre anlaşılabilir bir halde olur. Belli bir zamandan sonra artık siz bir şey demeseniz bile çocuğunuz inandığı yolda devam edecektir.

Çocuk Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her zaman çocuğunuza şiddetin kötü bir şey olduğunu ve akıl ile bütün sorunların üstesinden gelinebileceğini anlatın. Herkese saygı duyması gerektiğini ve ona saygılı olan kişilerle dostluk edeceğini anımsatın. Bu sayede çocuğunuz hayatında hep inandıkları üzerine kararlar alacaktır ve artık size akıl danışmayı bırakarak, akıl danışılacak birisi haline gelir. Çocuk yetiştirirken dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi de çocuğunuza kesinlikle karşı durmayın, yapmaması gerekenleri bir arkadaşınızla konuşuyor gibi anlatın ve o aradaki çizgiyi her zaman koruyun.

Bir önceki yazımızda Çocuklarda Anne Bağımlılığı başlığı içeren makalemizde Anneye bağımlı olan kız çocukları, Anneye bağımlı olma ve Çocuklarda Anne Bağımlılığı hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top