Buradasın
Ana Sayfa > Sağlık > Kepçe Kulak Operasyonu

Kepçe Kulak Operasyonu

kepce-kulak-operasyonu

Kulak kepçesinin normalinden daha geniş olduğu durumlarda kepçe kulak ameliyatı yapılmaktadır. Kepçe kulağın bir diğer adı da yelken kulaktır. Bu operasyonda genelde lokal anestezi uygulanmaktadır. Ancak bazı durumlarda doktorun vereceği karar ile genel anestezi de uygulanabilmektedir.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Hakkında

Uyuşturulan kulağın arka kısmı kesilerek kıkırdak kısmı ortaya çıkarılır ve kulak kepçesi başa yakınlaştırılır. Böylece kepçe kulak daha normal bir görünüm kazanır. Normalde kulak ile başın birleştiği yerde 35 derecelik bir açı bulunmalıdır. Operasyon ile bu açı yakalanmaya çalışılır. Kepçe kulaklı insanlarda bu açı çok daha fazladır. Operasyondan sonra hastanede kalmanıza gerek yoktur. Yaklaşık bir saat süren ameliyat oldukça basit bir işlemdir.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Ameliyatı izleyen birkaç gün kulakta ağrı, şişlik ve kızarıklıkların olması normaldir. 2-3 gün sonra sargılar açılır ve küçük bantlar uygulanır.

Ameliyatta atılan dikişler arka kısımda kaldığı için görünmez. Dikişler doktor tarafından alınmaz, kendi kendilerine düşmeleri beklenir. Bu ameliyat sonrasında eski kulak şekline dönüş yaşanmaz. Ameliyatın etkisi ömür boyu sürer. Oldukça kısa süren ve basit bir operasyondur.

 

İp Yardımı ile Yapılan Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulaktan kurtulmak için yapılan işlemlerden biri de iple kepçe kulak estetiğidir. Bu işlem ameliyat bile sayılmaz. Kulağın sadece arka kısmı uyuşturulur. Deriye geçirilen ipler yardımı ile kulak başa yaklaştırılır. Bu operasyon için hastanın uygun olup olmadığı doktor tarafından belirlenmektedir. Kıkırdak da şekillendirilirse oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Kulak kıvrımlarınız belirgin değilse bu işlemde estetik esnasında gerçekleştirilebilir.

Bir önceki yazımızda Maden Suyunun Faydaları başlığı içeren makalemizde maden suları, Maden suyu ve Maden Suyunun Faydaları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top