Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Kirpi Nasıl Bir Hayvandır?

Kirpi Nasıl Bir Hayvandır?

Kirpiler

Kirpi Nasıl Bir Hayvandır?

Çevremizde çeşit çeşit hayvanlar görmek mümkün. Sürüngen, memeli, et obur, ot obur… Ancak hepsinin ortak bir yönü var sevimli ve doğa için gereklidirler. Sizlere bu yazımızda kirpi ile ilgili bilmediğiniz bilgiler paylaşmak istedik.

Bildiğimiz gibi kirpilerin sırt bölgesi dikenlerle kaplıdır. Memeli hayvanlar sınıfına giriyorlar. Yüz tipi fareleri anımsatır. Aşırı derecede işitme ve duyu hisleri vardır. Boyları ise insanlar gibi değişkenlik göstermektedir; 12 ila 30 cm arasında değişmektedir. Diken uzunlukları ise 3 cm olarak belirtilmiştir.

Fiziksel özellikleri

Kirpi dikenleri sayısını merak ediyorum diyorsanız net bir şey söylemek mümkün değil. Ancak 6000’e yakın diken olduğu araştırılmıştır. Korktukları an kendini savunurlar ve top şeklini alarak yüzde yüz dikenli bir görünüm verirler. Yılanlara karşı savunmacıdırlar. Dikenleri sayesinde dış saldırıyı savuştururlar. Kalabalık olmayan bölgeleri tercih ederler. Yaz ve kış uykuları da vardır. Aşırı soğuğa ve sıcağa gelemezler. Koşma, tırmanma ve yüzme özellikleri de vardır.

Barınma bölgeleri yerin altıdır. Çevresini bitki yapraklarıyla sararlar. Yaz ve kış ayrı olmak üzere yuva yaparlar. Küçük böcekleri toplayarak yiyecek ihtiyaçlarını giderirler. Fare ve yılan yavruları da dahildir.

Dişiler daha güçlüdür. Bilimsel araştırmalar ile kirpi eti egzama, mayasıl gibi deri hastalıklarına iyi geldiği belirtilmiştir.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top