Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Kıyafet alışverişinde tasarruf etmenin yolları

Kıyafet alışverişinde tasarruf etmenin yolları

Alışveriş tüm kadınların en çok sevdiği uğraşlardan biri. İndirim zamanları ise hepimizin en mutlu olduğu zamanlar diyebiliriz. Peki bu kadar alışveriş yapmamıza rağmen nasıl dolabımızda giyecek hiç bir şey olmaz? Cevabı aslında çok basit modası çabuk geçen bir hevesle aldığımız kıyafetler bir süre sonra sizi ve kişiliğinizi yansıtmıyor ve dolabı açtığımızda giyecek hiç bir şey bulamıyoruz. Bunu nasıl önleyebiliriz ve nasıl alışverişten tasarruf edebiliriz öğrenmek istemez misiniz? İşte size bu konuda yardımcı olacak bir kaç tavsiye.

1. Önce dolabınızı kontrol edin

Alışverişe gitmeden önce dolabınızda ki kıyafetleri yere yığın. Dolabınızda neler bulduğunuza siz bile şaşacaksınız.  Almayı planladığınız parçalar bile dolabınızdan çıkabilir.

2.Bütçe belirleyin

Evden çıkmadan kendinize bir limit belirleyin. Bu kadar harcamaya karar veriyorum deyin ve ne olursa olsun o bütçeyi aşmayın. Alışverişlerinizi sezonluk yapın ve her sezon için bütçe ayırın.

3. Liste yapın

Evden çıkmadan önce ihtiyacınız olan şeylerin bir listesini yapın. Listenin dışına çıkmamaya çalışın ve mağaza da kendinizi kaybetmeyin. Listeye bağlı kalın. Basic ürünler alın ve mağazaların ön taraflarında bulunan pahalı ürünlerden kaçının.

4. Yalnızca nakit kullanın

Alışverişte asla kredi kartı kullanmayın. Kredi kartı sizde bir şey ödemediğiniz hissi uyandırabilir ve hangi yaşta olursanız olun kredi kartı borcuyla uğraşmak istemezsiniz. Nakit alışverişte para cebinizden çıktığı için ne kadar harcadığınızın farkında olursunuz.

5. Arkadan başlayın

Mağazaların ön kısımlarında daha pahalı ve moda ürünler yer alır bu sebeple alışverişinize basiclerin olduğu kısımdan arkadan başlayın.

6. Hafta içi alışveriş yapın

Hafta sonu kalabalığından uzak durun ve alışverişinizi mağazaların boş olduğu günlerde yapın. Özellikle hafta içleri sabah saatleri mağazaların en düzenli olduğu günler. Bu günleri tercih edin.

7. Seçeneklerinizi düşünün

Alacağınız parçanın dolabınızda en az 3 parçayla uyumlu olmasına dikkat edin. Tişört mü alıyorsunuz siz de zaten olan üç ürünle örneğin kot, etek ve gömlekle uyumlu olmalı. Eğer yalnızca bir parçaya uyuyorsa yavaşça o kıyafetten uzaklaşın. Diğer ürünlerle gitmeyen parçalar verdiğiniz paraya değmez.

8. İndirim zamanlarında alışveriş yapın

Sezon sonu indirimlerinden modası hiç geçmeyen parçaları satın alın. Bir sonraki sezon için önceden hazırlık yapmış olacaksınız. Modaya uyması ya da uymaması önemli değil. Önemli olan şık ve ucuz olması.

9. Mağazalara online üye olun

Aldığınız emaillerle indirim zamanlarını öğrenebilir size özel indirimlerden yararlanabilirsiniz.

10. Büyük parçalara yatırım yapın

Kaban, bot, çizme ya da çanta gibi uzun süre kullanacağınız parçalar için ayrı bütçe ayırın. Hem işte hem günlük hayatta giyebileceğiniz parçalara yatırım yapın.

11. Trendlerden kaçının

Modaya ayak uydurmak her trendi yakalamak anlamına gelmez. Size uygun uzun süre devam edecek trendleri tercih edin. Klasik ürünler alın. Klasik ürünlerin modası asla geçmez.

12. Tek başınıza alışveriş yapın

Başkasının fikirleri ve sizin tarzınız uyumayabilir bu sebeple tek başınıza alışveriş yapın.

13. Outletleri ziyaret edin

Outletleri gezmeyi ihmal etmeyin. Çok uygun fiyatlara klasik parçalar bulabilirsiniz. İstanbul’da yaşıyorsanız sadece outletlere adanmış alışveriş merkezlerine göz atın.

14. Basic kıyafetler alın

Sade, basit ve basic kıyafetler alın. Şatafatlı parçalardan uzak durun. Kış için siyah, gri ve beyaz gibi renkleri yaz için, beyaz, mavi ve kırmızı gibi birbiriyle kombinlecek renkleri tercih edin. H&M basic ürünlere göz atın.

15. Almayın

Eğer karar vermekte çekiniyorsanız, almak istediğinizden emin değilseniz o ürünü bırakın. Eğer içinizde küçücük bir şüphe bile varsa ürünü almayın.

16. İade edin

Eğer üründen memnun değilseniz ya da evde aslında diğer kıyafetlerinizle uymadığını fark ettiyseniz iade edin. Zara, H&M, Bershka,Koton gibi mağazalar koşulsuz iade alıyorlar. Ürünleri mağazada denemek yerine alıp evde deneyip giymeden iade edebilirsiniz.

17. Online fırsatlar

Online fırsatları kontrol edin ama Trendyol, Markofoni gibi sitelerden uzak durun. Bu tip siteler torbalarla aldıkları geçen sezon ürünlerini aşırı pahalı fiyatlara satıyorlar. Bu sitelerden yalnızca parfüm, marka çanta ve marka saat alışverişi yapın. Mağazaların özel siteleri takip edin. Örneğin Mudo online alışverişlerde yeni üyelere 40 TL indirim veriyor.

18. Atın

Dolabınızı kontrol edin ve 1 ay içinde bir kere bile giymediğiniz parçaları atın. Tabi yaz mevisimin de kış ürünleri için bunu yapmayın. Yaz mevsiminde yaz parçaları, kış mevsiminde kış parçaları için yapın. Eğer bir ürünü 1 aydır hiç giymediyseniz ve üç den az ürünle kombinleniyorsa atılma vakti gelmiş demektir.

19.Aksesuarlara yönel

Basic parçaları aksesuarlarla süsle. Kolyeler, şallar,saatler,küpeler ve bileklikler en yakın dostun olsun. Örneğin sade beyaz bir tişörtün üstüne neon bir kolye tak hem neon modasını yakala hemde kar et.

20. Almadan önce düşün

En önemlisi bir ürünü almadan önce düşün buna ihtiyacım var mı? Eğer keyfi alışveriş yapacaksan ürünü bırak ve yoluna devam et. Gerekli parçaların dışına çıkma.

İyi şanslar. İyi alışverişler.

Bir önceki yazımızda Yoğurt Maskesi ve Peeling başlığı içeren makalemizde yoğurt ile peeling, yoğurt maskesi nasıl yapılı ve Yoğurt Maskesi ve Peeling hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top