Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Kramp Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Kramp Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Kramp nedir

Kramp Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Vücudumuz kaslarla donatılmış bir sisteme sahiptir. Sayı olarak fiziken sağlıklı bir insanda 650’ye yakın kas bulunduğu tespit edilmiştir. Kaslarımız da ani hareketler ve belli başlı sebepler sonucu zaman zaman kasılır. Bu sebepler zamanla krampa çevirebilir. Sizlere bu yazımızda krampla ilgili bilmediğiniz bilgiler sunacağız.

Kramp en çok bacaklarda ve kaslarda meydana gelen bir sorundur. En çok rastlanılan zaman ise gece vakitleridir. En çok kimlerde rastlanılıyor diye soracak olursanız, bunlar; yaşlılar, vitamin eksikliği olan kişiler ve hamilelerdir. Kramp soğuk zamanlarda ve yorgunluk anlarında meydana gelir. Zira soğuk havalarda kan dolaşımının azalması buna sebebiyet verebilir. Ağır sporlar, su kaybı, yorgunluk, hareketsiz kalmak da kramp nedenleri arasındadır. Kramp esnasında esneme ve egzersiz çalışmaları yapılmalıdır. Kramp esnasında bölgeye çimdik atmayın ve iğne batırmayın.

Kramptan kurtulmak için yemenize, içmenize dikkat etmelisiniz. Potasyum ve magnezyumu güçlü olan gıdalar tüketilmelidir. Kafein ve alkol krampı tetiklemektedir. Krampı önlemek için bacak kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapın.

Kasılmayı önlemek için;

  • Bol su için
  • Süt ürünleri tüketin (az yağlı)
  • Muz, kuru meyve, domates suyu, patates potasyum açısından tüketilmelidir.
  • Pirinç, kuru bakla, hamur işler enerji verir
  • Tahıllı ekmek tüketilmeli

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top