Buradasın
Ana Sayfa > Genel > Laktoz Nedir? Süt Şekeri Hazımsızlığı Nedir?

Laktoz Nedir? Süt Şekeri Hazımsızlığı Nedir?

Laktoz nedir

Laktoz Nedir? Süt Şekeri Hazımsızlığı Nedir?

Süt sağlığa çok yararlı bir içecektir. İçinde bulunan pek çok doğal mineral ve vitamin sayesinde özellikle gelişmeye büyük katkı sağlamaktadır. Anne sütü olduğu kadar inek sütlerinden de fayda sağlayabiliyoruz. Ancak bazı durumlarda zararlı da olabiliyor.

Öncelikle laktoz bir şekerdir ve sütte bulunmaktadır. Yani bir nevi karbonhidrattır. Rengi beyaz krem karışımı bir şeydir. Tatlı bir maddedir. İnek sütlerinde de bulunur.

Laktoz (süt şekeri) farklı maddelerin birleşimi ile olmaktadır. İki maddeden oluşur. Öncelikle laktaz bunu parçalaması gerekir. Parçalandığı an da glikoz ile galaktoz bağırsağa girer. Emilmeyip parçalanmaz ise süt şekeri yani laktoz hazımsızlığından bahsedebiliriz. Bazı durumlarda gördüğümüz süt zehirlenmesinin sebebi de budur. Zehirlenme kendisini kramp ve ishal şekilde gösterir.

laktoz

Laktozdaki eksiklik enzime bağlıdır. Yeterli seviyede enzim yok ise eksiklikten bahsedilebilir. Bazı insanlarda laktoz bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda az bir şekilde süt içildiğinde vücut tepki verir. Enzim yokluğu nadir de olsa insanlarda gözükmektedir.

Laktoz faydaları

  • Karaciğerin yağ oranını azaltır.
  • Damar sertliğini giderir ve engeller.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top