Buradasın
Ana Sayfa > Biyografiler > Mahatma Gandhi Kimdir?

Mahatma Gandhi Kimdir?

Mahatma Gandhi kimdir

Mahatma Gandhi Kimdir? Gandhi İlkeleri Nelerdir?

2 Ekim 1869 doğumludur (Hindistan). Dindar biri olup belli bir prensipleri vardır. Bunlar; et yememek, canlıya zarar vermemek, oruç tutma gibi dünya prensiplerdir. İlk evliliğinden dört çocuğu olmuştur. Üniversite eğitimini avukatlık üzerine almıştır (Samaldas ve University College Londan). Lise öğretmenliği de yapmış olan Gandhi, zamanla arzuhalci de olmuştur.

Yıllar sonra Güney Afrika’ya taşınmıştır. Burada kendisine ırkçılık yapılmış ve bundan dolayı sosyal eylemcilik temelini atmıştır. Hint Kongresi kurmuş ve burada Hintlilerin uğradığı haksızlıklar konu alınmıştır.

1915’te tekrar Hindistan’a dönmüştür. Kötü düzenlerin giderilmesi konusunda çalışmalar yapmıştır. Okullar ve hastaneler kurulmasında öncülük etmiştir. Polis, huzursuzluk çıkardığı gerekçesiyle Gandhi’yi tutuklamıştır. Ancak halk isyanlarla Gandhi’yi kurtarmıştır. Yoksullara yardım etmiş, düzen oluşturulana kadar vergilerin kaldırılması konusunda devletle görüşmüş ve başarılı olmuştur. Halkın güvenini iyice kazanan Gandhi’ye onlar tarafından yüce ruh anlamına gelen Mahatma ismi verilmiştir. 1948’de radikal bir suikastçı tarafından vurularak öldürülmüştür.

Gandhi ilkeleri

  • Doğruluk
  • Pasif Direniş
  • Etyemezlik
  • Brahmaçarya
  • Sadelik
  • İnanç

gandhi

Mahatma Gandhi tüm dinleri okuyup araştırmıştır. Tüm dinlerin eşit olduğunu düşünmüştür. Hinduizmi benimsemiş ve bu dinle ruhunun arındığını, huzura erdiğini ifade etmiştir.

Bir önceki yazımızda Saadet Işıl Aksoy Fotoları başlığı içeren makalemizde Saadet Işıl Aksoy, Saadet Işıl Aksoy boyu ve Saadet Işıl Aksoy fotoları hakkında bilgiler içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Top